View Single Post
  #7  
Vechi 03.01.2012, 14:06:25
blue_sky's Avatar
blue_sky blue_sky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Aceasta este rugaciunea care se spune tare de catre preot (si in gand de catre credinciosii care vin sa se impartaseasca) inainte de primirea Sfintei Euharistii. Si se spune in orice biserica. Tu poate nu ai auzit-o, pentru ca nu se impartasea nimeni atunci.

Iata tot textul ei:

Cred, Doamne, și mărturisesc că Tu ești cu adevărat Hristos, Fiul lui Dumnezeu cel viu, Care ai venit în lume să mântuiești pe cei păcătoși, dintre care cel dintâi sunt eu.
Încă mai cred că acesta este Însuși preacurat Trupul Tău și acesta este Însuși scump Sângele Tău. Deci mă rog Ție, miluiește-mă, și-mi iartă greșelile mele cele de voie și cele fără de voie, cele cu cuvântul sau cu lucrul, cele cu știință și cu neștiință.
Și mă învrednicește fără de osândă să mă împărtășesc cu preacuratele Tale Taine, spre iertarea păcatelor și spre viața de veci. Amin.
Cinei Tale celei de taină, astăzi, Fiul lui Dumnezeu, părtaș mă primește, că nu voi spune vrăjmașilor Tăi taina Ta, nici sărutare Îți voi da ca Iuda; ci ca tâlharul, mărturisindu-mă, strig Ție: "pomenește-mă, Doamne, întru Împărăția Ta".
Nu spre judecată sau spre osândă să-mi fie mie împărtășirea cu preacuratele Tale Taine, Doamne, ci spre tămăduirea sufletului și a trupului.


Dupa care preotul impartaseste credinciosii.

Inainte de impartasanie, cu o seara inainte sau in dimineata aceea, este bine ca omul care se pregateste sa primeasca Sfanta Impartasanie sa spuna niste rugaciuni speciale (numite Canonul sfintei Impartasanii). Iata:

http://sfvasile.3x.ro/Canon_euharistie.html
Multumesc mult pentru raspuns si pentru postarea rugaciunii! Pe mine m-a surprins pentru ca nu o rostea doar preotul, ci si toti credinciosii prezenti, in cor, si cei care se impartaseau si cei care nu. Bisericuta la care am fost este foarte mica si neincapatoare pentru multime, asa ca am stat in afara ei - deci nu am avut cum sa vad ce facea preotul in momentul rostirii, daca era cu Sfintele Daruri in fata Altarului sau in Altar, nu stiu.

PS: Si inca o curiozitate, pentru cei care au fost de 1 ianuarie la biserica: s-au facut moliftele Sf Vasile? Pentru ca citisem pe net ca BOR nu mai da voie, insa la biserica unde-am fost s-au facut...nu ma asteptam, nu eram pregatita, sincer m-am cutremurat cand am auzit. Intr-adevar, preotul are mult har, dar credinciosii (aici vorbesc strict in numele meu) nu stiu daca erau pregatiti pentru asta.
__________________
Sunt o oaie rătăcită, în căutarea lui Dumnezeu...
Reply With Quote