View Single Post
  #42  
Vechi 19.04.2012, 01:16:32
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Aceste practici sunt straine de spiritualitatea ortodoxa. Vreau sa va marturisesc din experienta unei prietene, doua intamplari legata de radiestezie si bioenergie. Pana sa Il cunoasca pe Dumnezeu, a fost intr-o continua cautare si a trecut, printre multe altele si pe la cursuri de radiestezie. Imi marturisea ca fiecare curs incepea cu rugaciunea Tatal nostru si cu semnul crucii. Dupa ce s-a lamurit de aceste cursuri(aici este de facut o paranteza mai mare si sa povestesc ce anume a facut-o sa nu mai mearga si nu o voi face acum), citind Pelerinul rus si Filocalia, a inceput sa Il caute pe Dumnezeu in Biserica.

Cartile despre radiestezie le-a tinut intr-un beci. Mama ei insista sa le dea la cineva sa se foloseasca de ele, deoarece erau noi, insa ea stiind ca sunt vatamatoare pentru suflet, a hotarat intr-o zi sa le arda. Impreuna cu o alta prietena(comuna) a mers in spatele unor garaje. De fata erau cativa barbati, mama prietenei si ele doua. Dupa ce au inceput sa arda s-au format mai multe vartejuri, unele dintre ele se inaltau, lucru pe care l-au vazut toti cei de fata. Nu se asteptau la asa ceva si prietena mea(proprietara cartilor) si-a facut cruce, moment in care vartejurile s-au prabusit cu zgomot.

O alta intamplare pe care mi-a povestit-o: Era la serviciu si o durea foarte tare capul. O colega i-a spus ca o ajuta ea cu ajutorul bioenergiei sa-i treaca durerea . Prietena mea a refuzat dar colega ei a insistat tare mult si atunci vazand ca nu o scoate la capat, a inceput sa spuna in gand rugaciunea Tatal nostru. Colega ei se concentra si la un moment dat a spus: Lasa-ma sa intru in tine, de ce nu ma lasi! Rugaciunea pe care o spunea in gand o proteja.
Reply With Quote