Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #22  
Vechi 09.10.2012, 18:41:58
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nimeni nu poate intelege atat timp cat subiectul e tabu si mare taina si nu se discuta despre el. Daca tu ai inteles ceva ai inteles pentru ca altii ti-au explicat si nu ti-au zis: "Taci cu barfa, ca e mare Taina!"

Ma rog, sper ca acea compatimire a ta sa fie de fapt o compasiune sincera, iar plansul tau sa fie suficient si completat cu rugaciune pentru ca sa poti aduce in staul macar un suflet de pe cealalta parte a prapastiei. Sa te doara cand altii sunt dincolo, mandri si judecatori, nu sa te faca sa te simti superior, caci nu ai facut nimic in plus fata de ei. Si sa nu te multumesti numai cu faptul ca esti in turma, caci in turma nu sunt numai oi... Iar daca nu poti sa ii ajuti, sa gandesti despre ei asa cum vrei sa se gandeasca despre tine: "Stie Dumnezeu ce si cum face"...
Asa sa ne-ajute Dumnezeu...
Subiect tabu? Poate la masoni. La noi nu e tabu. E dragoste care nu poate fi "desenata". Trebuie sa fii botezata si sa participi trup si suflet la Sf Liturghie, fara ura si fara partinire, iar Dumnezeu iti va arata El cum e cu Harul. Omul e prea sarac in cuvinte ca sa poata explica cam cum este. O idee ti-o poti face din Sfintii Parinti, dar si acolo, daca citesti cu sufletul indoit, nu ajungi decat sa te ratacesti mai mult.
Mie nu altii mi-au explicat "ce si cum". Eram "abatut" si am simtit nevoia sa merg la biserica. Odata, de doua ori, de trei... Si am observat ca atunci cand nu mergeam, ma simteam neimplinit suflteste si parca vinovat. Iar dupa un alt timp am mai observat ca in jurul meu apar prea multe coincidente pe care nu stiam pe seama cui sa le pun. Si am mai observat ca ceea ce altadata mi se parea indispensabil, dupa o vreme nu-mi mai starnea nici un interes. Si am mai observat ca ceea ce intelegeam eu prin "a fi fericit" nu avea nici o legatura cu Adevarul... Si am mai observat inca multe pe care sunt convins ca pentru alti credinciosi nu-i nici o noutate. Dar daca altadata mi se parea ca STIU cum stau lucrurile, astazi stiu ca... nu stiu nimic. In momentul in care as indrazni sa spun ca "merit" ceva, inima devine cat un bolovan, fiindca nu-mi gasesc in suflet nimic cu care sa ma... "scot"...
Cat despre faptul ca in turma nu sunt numai oi, aici ai foarte mare dreptate. De departe, eu sunt un mare... "berbec". Adica total lipsit de har si diplomatie! Superior, nu. Sau cel putin nu din punct de vedere social. Religios, nu pot sa spun ca exista altceva mai bun ca ortodoxia. Daca asta e mandrie, sa ma ierte Dumnezeu.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote