Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #23  
Vechi 09.10.2012, 22:25:54
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Imi amintesc de un caz despre care am auzit odata. Cica un parinte, iesind cu Sfintele Taine, dupa ce a rostit cele oranduite ("Cred, Doamne, si marturisesc..."), a privit indelung la coada care se formase pentru a se impartasi, si pentru ca unii vorbeau intre ei sau se inghesuiau, a spus: "Va rog sa treceti pe dreapta cei care va considerati cu adevarat vrednici pentru a primi Sfintele Taine, si pe stanga cei care NU se considera vrednici". Dupa care s-a indreptat cu Sf Potir catre cei "nevrednici", care erau foarte putini, sa-i impartaseasca, iar celorlalti le-a cerut sa revina la spovedit.
Fratilor, nu exista om pregatit cu adevarat pentru Sf. Impartasanie. Doar smerenia ne face vrednici prin recunoastrea faptului ca... nu suntem vrednici.
Frumoasa pilda.
Ma intreb de care parte ne am fi dus fiecare noi? Si culmea,de care parte s-ar fi dus doriana.
Adevarata smerenie se pare ca se ajunge f greu la ea,ca mereu ramine o urma de suficienta in noi.
Ce bine ca impartasirea implica curatirea prin pocainta,insa aceasta trebuie sa fie f profunda,ca sa ne atinga sufletul
Reply With Quote