View Single Post
  #12  
Vechi 23.01.2014, 15:53:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate stiu eu toti crestinii sunt uniti si se afla intr-o singura Biserica. O sa gasesti texte mult mai aspre referitoare la catolici la sfintii din secolul XX. Nu-i putem cenzura pe sfinti pentru ca se supara cei ce nu sunt in Biserica. Nu exista mai multe biserici, acesta conceptie infiltrata si in ortodoxie, la unii credinciosi, este exclusiv protestanta. Nici BO nici BC nu au sustinut pana la aparitia ecumenismului ca ar fi mai mult de o Biserica.
De 100 de ani sunt dialoguri, ai auzit sa se fi unit vreun cult, cat de mic ar fi el? Dimpotriva, au aparut si mai multe culte, iar cele existente s-au impartit in mai multe. Singurul efect al ecumenismului a fost propagarea dogmelor protestante, chiar si printre ortodocsi. Scriam pe un blog baptist ca pentru ortodoxie si ortodocsi ecumensimul e un fel de lucrare de doctorat a ingerilor cazuti. Vazand ca de aproape 1000 de ani nu au mai aparut erezii si dezbinari din aceasta cauza in Biserica, au conceput o invatatura in care sa nu mai conteze adevarul, erezia, la ce se inchina omul, etc. Astfel au gasit o forma sa propage ideile lui Luther si printre credinciosii din Biserica, celor ce nu voiau sa paraseasca Biserica.
Din fericire dupa Sinodul BOR din 2008 s-a interzis participarea la slujbe comune a preotilor, iar participarea ortodoxa a devenit in tara mai mult simbolica la sptamana de confuzie spirituala. Nimic nu-i opreste pe cei ce nu sunt ortodocsi sa se uneasca si sa vina in Biserica, daca vor. Noi stim ca adevarul e in ortodoxie nu doar pentur ca ne-am nascut intr-o tara ortodoxa, ci pentur ca am si cercetat. Ecumenismul ortodox insemana sa ii ajutam si pe cei ce sunt in afara Bisericii sa afle adevarul, si astfel sa vina in Biserica. Evident ca unii nu vor vrea, dar macar stiu care e adevarul, daca nu s-au obosit sa il caute pana atunci.
"O sa gasesti texte mult mai aspre referitoare la catolici la sfintii din secolul XX. Nu-i putem cenzura pe sfinti..."
Desigur că nu-i putem cenzura pe Sfinți, ei fiind, prin excelență, modelul persoanelor libere spiritual, libere în conștiință, gândire, vorbire și trăire.
Tocmai din acest motiv, unii Sfinți au avut, de-a lungul timpului, inclusiv opinii diferite și polemici între ei, ba chiar învățături care, ulterior, nu au mai fost receptate de către Biserică, sau chiar au fost combătute sinodal.
Exemple (care-mi vin acum în minte):
Polemica publică dintre Sf. Petru și Pavel (Gal2);
anumite învățături dogmatice problematice... ale Sf. Justin Martirul și Filosoful (știți de ce nu-i considerat Părinte al Bisericii, ci doar scriitor bisericesc?);
3. Sf. Grigorie al Nyssei și apocatastaza și reticența față de icoane (ca să nu-i spun "iconoclasm", ar fi anacronic);
Sf. Isaac Sirul;
Fer. Augustin (de fapt, Sfânt în calendar și, oricum, în BO nu avem o distincție clară între "Sfinți" și "Fericiți", așa că e tot sfânt) și anumite învățături dogmatice neortodoxe (nu vi le spun, "antiecumeniștii" să cerceteze...).
Exemplele pot continua.
Vedeți și diferențele de raportare la ecumenism dintre anumiți duhovnici îndrăgiți contemporani: N. Steinhardt, pr. Stăniloae ș. a. pe de o parte, pr. Cleopa, Arsenie Papacioc etc pe de altă parte.
Sfinții erau liberi și originali în gândire, iar nu înregimentați ideologic și instituțional.
Ei își foloseau rațiunea, nu se sfiau să polemizeze între ei (evident, în mod constructiv și în duhul iubirii) și, de multe ori, "contraria sunt complementaria", nu-i așa?
Pe Sfinți îi unea, însă, dragostea și încrederea necondiționată în dulcele lor Mântuitor și Domn! În privința asta... n-au intrat în polemici. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote