View Single Post
  #15  
Vechi 23.01.2014, 16:25:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
"Din toate confesiunile posibile" ar trebui să înlături destule pentru a ajunge la cifra corectă. Iar dacă tu nu vezi diferența dintre a-ți da viața pentru Adevăr și "a ascunde Adevărul pentru a nu tulbura pacea"***, mno, de unde "conștientizarea" mai sus-pomenită?


*** "să nu ascunzi adevărul credinței de dragul păcii"
Ok, reformulez: din toate cele 3 confesiuni creștine (mă furase valul retoricii...). :)
Da, acei creștini chiar își dau viața pentru Adevăr (nu doar pentru adevăr).
Și, revenind la ecumenism, cine "ascunde adevărul credinței" în cadrul discuțiilor ecumenice, de vreme ce aceia sunt teologi și cunosc exact diferențele interconfesionale? Ce-și ascund unii altora???
Citatul Sf. Maxim poate fi înțeles foarte bine în contextul istoric în care a trăit Părintele, de vreme ce atunci, din motive politice, se interzisese clar, printr-un document oficial, discuția despre una sau două voințe în Hristos. Atunci da, era un "ecumenism" instrumentalizat politic.
Revin, acum chiar nu mai am timp.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 23.01.2014 at 16:28:42.
Reply With Quote