View Single Post
  #6  
Vechi 01.12.2009, 03:24:09
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Sarra, sunt cazuri si cazuri. Nici eu nu sunt de acord ca femeia sa indure asa ceva. Cred ca parintii induhovniciti pot ajuta cel mai mult. Trebuie multa dreapta socoteala in cazurile astea. Insa de cele mai multe ori, uitam ca multe fete care patesc asa ceva in casnicie, inainte de casatorie, si chiar si dupa casatorie duc o viata aiurea, departe de poruncile lui Hristos, si tocmai de asta li se intampla asa ceva. Nu le judec, Doamne fereste! Eu cred ca daca fetele ar fii cu adevarat aproape de Dumnezeu, le-ar lumina Domnul mintea sa aleaga un baiat credincios, linistit, iubitor, cu care sa poata merge pe calea mantuirii, ca pana la urma, asta e scopul vietii pe pamant. In cazurile acestea pe care tu le enunti, regretele nu sunt tarzii, asa cum ar fi tentati unii sa spuna. Eu cred ca cu pocainta sincera, cu spovedanie, si cu impartasirea cu Sf Trup si Sf Sange al Domnului, daca da duhovnicul dezlegare, se pot indrepta lucrurile, dar trebuie multa rabdare. De aceea cred ca cel mai bine e ca astfel de fete sa discute cu duhovnicul lor, daca nu au unul sa-l caute. Mai mult nu stiu ce sa zic, decat rugaciunea la Maica Domnului. Numai bine si Doamne ajuta!
Sa nu-ti dea Dumnezeu sa afli pe cont propriu ce inseamna sa ai parte de un barbat frustrat.Neputinta naste monstri,dupa cum s-a demonstrat.Eu nu cred ca biata femeie(nu neapart aceasta ,de mai sus,ci oricare) a facut ,neaparat ceva,o greseala,asa cum spui tu.Nici inainte nici in timpul casatoriei.E greu sa crezi ca unor persoane li se intimpla pur si simplu? Sa nu-ti fie!
personal,n-am avut parte nici macar de o privire ne-la-locul-ei,din partea sotului- multumesc lui Dumnezeu!- insa am o amica al carui barbat procedeaza cu ea si cu copii la fel ca-n bancul ala cu iepurasul:daca are caciulita,ii zice de ce-o are ,iar daca sustine ca n-are caciulita ,sare ca ars ca de ce n-o are,si uite-asa nu mai stiu ei cum s-o dea cu nebunu' ca sa fie pace...
...apoi,cine sa faca pocainta sincera? Tot biata femeie maltratata?...Ce sa dezlege duhovnicul? Sint persoane greu incercate.Poati avea cei mai tari duhovnici,cind Satan se pune de-a curmezisul,ziua cea mai insorita devine noapte instant,iar cel prins in mreje nu face decit sa orbecaie....pina cind Domnul se indura...Asa ca ,daca cineva are ghinionul sa dea peste un MONSTRU,musai tre sa faca rugaciune.Neincetat sa se roage,caci ,mult poate rugaciunea!
Rugaciunea da roade.Insa ....cere timp....
Cit despre dreapta socoteala ...cine se poate lauda ca si-a gasit perechea potrivita din ...drepta socoteala? Sa fim seriosi! Numai MOARTEA si IMPOZITELE sint garantate pe lumea asta,restul....e loterie! Nu toti sintem cistigatori.
Apoi...dreptul IOV nu era el aproape de Dumnezeu?! De ce-a trebuit sa patimeasca atit?R: Spre Slava lui Dumnezeu.
Acesti MONSTRI (care-si bat femeile pina la desfigurare) nu au teama de Dumnezeu,si daca de Dumnezeu nu ai teama,de un duhovnic oarecare ce jena te-ar tine?
Arhanghelul Mihail,in numele Domnului IISUS ,s-o apere!Si pe noi,toti!
Reply With Quote