View Single Post
  #26  
Vechi 25.05.2009, 14:15:40
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit imitatio Hristi

Eu unul nu stiu daca incinerarea este sau nu un pacat.
Cred insa ca sfanta traditie poarta in sine un sens mai inalt decat cel vazut in mod imediat. De exemplu: daca inmormantarea ar fi fost inlocuita de incinerare in cazul Domnului nostru Iisus Hristos, Iosif din Arimatea nu ar mai fi figurat in Cartea Vietii, Maria Magdalena nu ar mai fi vizitat mormantul si nici nu ar mai fi fost prima care sa marturiseasca si sa vada invierea Domnului. Mormantul gol nu ar mai fi existat si nici Biserica Sfantului Mormant unde Dumnezeu savarseste anual minunea Focului Sfant.
Domnului nici un os nu a permis Dumnezeu sa-i fie frant desi a trecut prin patimi groaznice pentru ca trupul este templul lui Dumnezeu si in el trebuie facuta inchinarea cea adevarata. Pana si cei pagani - de exemplu hindusii - nu ii incinereaza pe cei care in viziunea lor au dus o viata sfanta asa ca se poate vedea ca pana si ei au primit o mica descoperire de la Dumnezeul luminilor in aceasta privinta.
Ce s-ar fi intamplat oare daca toti sfintii ar fi fost incinerati? Unde ar fi fost toti aceia care s-au vindecat atingand sfintitele lor moaste?
Eu unul cand voi adormi vreau sa fiu inmormantat crestineste pentru a-l imita si in moarte pe Hristos.
_______________________
Parerile expuse sunt de natura personala.
Doamne ajuta!
Reply With Quote