View Single Post
  #5  
Vechi 19.11.2010, 12:09:16
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Privind la tumultul vietii la agitatia nesfarsita, la goana dupa nimic si la alergarea spre nicaieri, ma cuprinde un sentiment de neimplinire de gol de lipsa, de nevoie de ceva..
Zilnic sunt martorul unei furtuni sociale, unei lupte fara sfarsit , o batalie care a inceput nicicand si care pare ca se va termina niciodata.
...................
...................
Am o carte neagra acasa , de la bunica..ea citea mereu din ea…ma intreb, de ce sa citesti mereu din aceeasi carte? E mult mai interesant si constructiv sa citesti diferite carti.o iau, e groasa, uzata..o rasfoiesc..are un scris marunt ..ma opresc la o anumita pagina..imi arunc ochii fugitiv peste scris dar nu captez decat cuvinte raslete fara a lega vre-o propozitie..ma opresc la ultimul verset de pe acea pagina ..scrie “Pentru că de la El și prin El și întru El sunt toate. A Lui să fie mărirea în veci. Amin! (Romani 11:36)

Cine este acest “El”? acest “El” ne-a trimis pe noi aici? Acest “El” ne-a harazit nonsensul pe care-l traim?..rasfoiesc fara regularitate Cartea…ma opresc din nou la o pagina… imi arunc ochii …citesc “Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume. . În lume era și lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut. . Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit. . Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, (Ioan 1:9-12)

Cuvantul? cine este acest Cuvant? Aha..deci El este responsabil pentru ca noi suntem azi aici… ne cere sa-l primim? Sa credem in El , sa devenim copiii ai Lui…sunt nedumerit, ..rasfoiesc in continuare..ma opresc..citesc “Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. (Ioan 3:16)

A iubit lumea? Cine poate iubi o lume fara sens ..fara reguli..fara tinta..haotica, salbatica..
Rasfoiesc...dau la ultima pagina , citesc “Fericiți cei ce spală veșmintele lor ca să aibă stăpânire peste pomul vieții și prin porți să intre în cetate! . Afară câinii și vrăjitorii și desfrânații și ucigașii și închinătorii de idoli și toți cei ce lucrează și iubesc minciuna! “(Apoc.22:14-15)

Acest individ pare diferit , pare a avea un plan, un loc, pare a fi contra valului, pare ca-l intereseaza sensul, randuiala, linistea, bucuria…peste ce Carte am dat…mai citesc un verset si gata….ma opresc din rasfoit ..imi tintesc ochii pe un verset la intamplare.. si citesc “Veniți la Mine toți cei osteniți și împovărați și Eu vă voi odihni pe voi. . Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. “Matei 11:28-29)

Acest personaj devine din ce in ce mai interesant si mai atractiv..ma duc sa-L caut sa vedem ce are de spus, sa-I vad solutiile, sa vedem ce raspunsuri imi poate da…ma opresc din scris, trebuie neaparat sa ma intalnesc cu aceasta Persoana… , aceasta Persoana are planuri mari din cate se vede..adevarata poveste continua de acum acasa la acest Om…
Bine spus ca traim impinsi intr-o lume nebuna, o lume instinctuala, bezmetica,
ce alearga impinsa de verbul "a avea", in loc sa fie ghidata de verbul "a fi".
Dar si ca simtim in noi o sete de sens, de lumina, de iubire, de inaltare. De unde
aceasta sete in om? Si cine sau ce o poate implini? Cartea aceea cu coperti negre
contine intr-adevar un Sens, dar exista si o Persoana care intruchipeaza acel Sens,
acea Lumina, acea Iubire si acea Inaltare spre care aspira sufletul omului. Cine
este acea Persoana? Asta abia urmeaza sa cautam si, mai ales, sa gasim. Dar care
o fi sensul, care lumina, care iubirea si ce inaltare doreste sufletul nostru?
Sensul: "Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu" (Ioan 1:9-12);
Lumina: "Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume." (Ioan 1:9-12);
Iubirea: "Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică." (Ioan 3:16);
Inaltarea:Fericiți cei ce spală veșmintele lor ca să aibă stăpânire peste pomul vieții și prin porți să intre în cetate!“(Apoc.22:14-15).
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote