Subiect: Este adevarat?
View Single Post
  #8  
Vechi 13.11.2012, 12:15:13
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
De curiozitate am intrebat Adriana, nu cu rautate am facut aceasta. Curiozitatea ma impins sa intreb si iata ca am obtinut raspunsul care este afirmativ. Se poate vinde sufletul diavolului.
Cel mai trist mi se pare faptul ca nici macar de "vanzare" nu mai e vorba, ci ni-l oferim... gratis. La Faust (daca o fi existat vreodata desi probabil ca e vorba de o "opera de arta") s-a intamplat cu totul altceva. Acum, aici, omul nu mai "negociaza" pentru sufletul lui. El nici macar nu realizeaza care este valoarea reala a propriului suflet, sau daca putem da sufletului "un pret". Noi stim ca vrem, ca vrem acum, ca nu putem suporta, ca meritam mai mult, ca viata trebuie traita, ca nu-i obligatoriu sa muncesti pentru a primi si nu-i normal sa dai pentru a avea...
Si-apoi mai e o latura extrem de sensibila pe care prea putini o sesizeaza... In general "nu suportam"! Nu suportam foamea, (vorbind de post), nu suportam saracia (cand ne sunt suficiente doua camere si o bucatarie, noi ne ridicam vile si palate), nu suportam sa fim contrazisi, sa fim loviti in amorul propriu, sa fim pusi la anumite corvozi si canoane fiindca suntem prea comozi sa le facem, desi in "ascultare" este esenta mantuirii sufletului, nu suportam ca gaina vecinului sa faca oua (... mai mari) iar daca se poate sa-i moara si capra, in timp ce in fata lui ne frangem mainile de... "durere", fiindca-i intelgem necazul prin care trece. In ce consta "latura sensibila" de care spuneam? In viata, omul are doua alternative, legate de "relatia" cu Dumnezeu. Cand el intrerupe relatia si-si vinde voit sufletul, este alta poveste, dar daca el considera ca Il iubeste pe Dumnezeu si de aceea ii tot cere, fiindca este un copil iubit si rasfatat, atunci Dumnezeu ii da omului in viata aceasta, tot ce vrea, dar o pierde pe cea viitoare. De aceea, cand ne merg toate bine si foarte bine, cand nu avem necazuri si boli, ar trebui sa ne intrebam de ce nu ne cerceteaza Dumnezeu. Iar cand ajungem sa "nu suportam" e bine sa ne intrebam ce vrea Dumnezeu de la noi si daca nu cumva ne punem de-a curmezisul voii Sale...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote