Subiect: Buna seara
View Single Post
  #6  
Vechi 25.02.2016, 00:36:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinutzica Vezi mesajul
Cum de evreii nu l-au recunoscut pe Iisus ca fiind Mesia cu toate Vechiul Testament e plin de profeții, preziceri referitoare la venirea Sa pe pământ.
De unde ati tras concluzia ca nu si-au dat seama ca este Mesia ?

Spuneti "evreii". Care evrei ? Mii si mii de evrei L-au recunoscut si L-au urmat. Toti Sfintii Apostoli sunt evrei. Ioan Botezatorul. Lazar, prietenul Domnului, surorile lui din Betania. Mii de familii care au mancat paini si pesti. Pana si orbii din nastere au recunoscut in El pe urmasul lui David. "Osana, fiule al lui David" a strigat tot poporul, adunat in Capitala tarii.

Dar, probabil ca prin "evrei" va referiti la suprastructura politico-religioasa. Adica rabinatul si Sanhedrinul (cu cateva exceptii, precum fariseul Nicodim). Prin urmare, intrebarea dv "cum de evreii nu l-au recunoscut" devine "cum de Ana, Caiafa si sleahta lor nu l-au recunoscut". Ei bine, am sa va dezvalui ceva cutremurator. Convingerea mea este ca l-au recunoscut. Rabini ca Ana si Caiafa si-au dat seama foarte bine, cu mult inaintea rabinului Saul din Tars, ca Isus este Mesia. Este adevarat ca nu L-au recunoscut numai daca va referiti la aspectul public al recunoasterii. Dar, in sinea lor, in inima lor, au stiut. Cei care nu au stiut erau soldatii romani: prea inculti, prea neinteresati de Scriptura, prea betivi ca sa isi dea seama Cine este cel chinuit. Despre ei, despre acestia care nu au stiut vorbeste Domnul cand se roaga Tatalui sa le ierte lor, ca nu stiu ce fac. Nu despre Ana si Caiafa. Aceia au stiut foarte bine ce fac.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote