View Single Post
  #8  
Vechi 07.08.2023, 21:27:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.011
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul

Deci nu văd unde și de ce este mirare așa de mare, că inclusiv structuri bisericești din spațiul intracarpatic folosesc BOR ca metodă de poliție politică și torționarism împotriva chiar a unor creștini ortodocși (aleși bineînțeles, că ei se coordonează cu alte structuri de poliție secretă ...), așa cum am spus, pe motive de așa-zis „antiungurism” sau pentru conservatorism, creștinism și naționalism în politică?

Eu am senzația că mata nu vezi cum te contrazici singur. Ba spui că susții AUR, dar te faci că nu vezi că de fapt AUR este atacat de ceva vreme încoace direct de la nivelul patriarhiei de către Bănescu. Spuneai cu puțină vreme în urmă că ai ști nu știu ce profesori de religie care stau „sub acoperire” să nu se implice politic (legat de conservatorism, poate chiar AUR etc.), dar nu ai curajul să spui că de fapt statul lor „sub acoperire” se face datorită faptului că le este frică de proprii lor ierarhi și deci să nu ajungă să fie prigoniți de proprii lor ierarhi pentru o implicare pe care mata ai considera-o legitimă din punct de vedere creștin.
Eu nu cred că mitropoliții sunt anti-AUR, mai degrabă Șoșoacă și-a atras antipatie pt ce a făcut la Frăsinei cu Singurov, mi se pare că sunt neutrii, sunt filmări când mitropolitul Moldovei apare cu George Simion dinainte să aibă Simion partid.

Ce face Bănescu e demult sub orice standard de diplomație pastorală, de altfel dacă AUR merge pe la sate și preia proiectul cu sănătate pt sate de la PF Daniel e clar că nu împotriva asta sunt ierarhii și nici Vasile Bănescu nu e contra pe tema asta, ci poate pentru unele proteste, deci nici măcar cei contra nu sunt contra a tot ce face AUR.

De exemplu la nunta lui Simion au fost 2 mitropoliți ÎPS Teodosie și ÎPS Varsanufie, Patriarhul și episcopii nu ar avea de ce să meargă contra AUR masiv când AUR a depus proiectul de lege pt salarizarea preoților de spital și pentru recuperarea patrimoniului mitropoliei Basarabiei.

Claudiu Târziu a primit acceptul cancelariei Patriarhale să aducă Tronos corul Patriarhiei la Parlament pt concerte de Nașterea Domnului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.08.2023 at 21:32:56.
Reply With Quote