Subiect: Madalina Manole
View Single Post
  #32  
Vechi 18.07.2010, 08:59:21
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dragul meu prieten,nu te supara pe mine,aici discutam chiar daca ne mai tachinam reciproc..."ca asa'i in tenis!"
Eu nu mă supăr, draga mea. Într-adevăr, păcatul acesta îl am și eu: de-a tachina. Nădăjduiesc că nu e asta: Qui s'aime se taquine? Sau, mă rog, creștinește, se poate.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Iarta-ma,dar daca ai studii in psihologie,eu nu pot pricepe neam cum de nu stii ca sinucigasii nu se iubesc si nu se accepta pe ei insisi?Si cum de confunzi iubirea de sine cu egoismul sau narcisismul? Nu trebuie sa ai doctoratul in psihologie ca sa cunosti aceste lucruri elementare!
În psihologie (ca în orice disciplină socio - umană), nu există lucruri elementare, există doar poziții, teorii, opinii cu care ești sau nu de acord. Vedeți, draga mea doamnă, de aceea, am spus eu dintotdeauna că un student la psihologie ar trebui să facă, în prealabil, vreo doi ani de filosofie!

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Insist,daca pe mine nu ma crezi sa mergi la profesorii de psihologie pe care ii ai si sa ii intrebi cum sta treaba cu subiectul asta.
Iertare, am să mă duc. Mulțumesc pentru recomandare. Foștii mei colegi o să fie încântați să le cer ajutorul la recomandarea dvs.

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Revenind,daca tu nu ai timp de tine si nu te iubesti pe tine insuti...cum de astepti sa ai aceasta deschidere si disponibilitate fata de ceilalti?Ar fi paradoxal...
"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!"...cum vei sti sa il iubesti daca nu te poti iubi pe tine?

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
"Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!"...cum vei sti sa il iubesti daca nu te poti iubi pe tine?
Iisus Hristos a știut că unii oameni nu se pot iubi pe sine. Și de aceea, următoarele:

„Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.” (Sfânta Evanghelie după Ioan, XIII, 34)
sau
Precum M-a iubit pe Mine Tatăl, așa v-am iubit și Eu pe voi; rămâneți întru iubirea Mea. (Sfânta Evanghelie după Ioan, XV, 9)
sau
„Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unul pe altul, precum v-am iubit Eu.” (Sfânta Evanghelie după Ioan. XV, 12)

Și, dacă am putea iubi cât ne-a iubit El pe noi, n-am fi atât de sarcastici și nesimțiți! Vorbesc doar pentru mine, draga mea doamnă. Să fiți iubită!

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 18.07.2010 at 09:25:26.
Reply With Quote