View Single Post
  #64  
Vechi 18.04.2016, 21:28:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Da' de unde! Nici poveste! Dajdia Cezarului e una, mita-i alta! Da', desigur, ai dreptul la parerea ta.

Cercul vicios al cererii si ofertei. Daca te oferi singur sa dai mita, evident, asta va genera cererea ei. Si invers. E un pacat prin contaminare.

...si sa te zbati sa-ti mearga tie bine, sa faci invarteli in defavoarea altora, cand stii sigur ca altii vor avea de suferit din asta, ce e? Virtute?
...dar cand alimentezi lacomia de bani si de foloase necuvenite a cuiva, asta ce e? virtute?
E acelasi lucru, chiar daca te superi tu. Sunt darile pe care trebuie sa le dam altora in lumea asta. O taxa data statului pentru buna functionare a lui.
Si o taxa ceruta de "mai marii" pentru buna functionare a postului.

Si eu sunt impotriva "datului", dar sa stii ca nu ai ce face la un moment dat.

Hai sa-ti pun si eu o intrebare/dilema morala: ti se cere sa "dai".
Ai de ales intre o comunitate bine inchegata, construita de tine, o familie care este obisnuita intr-un loc, o Biserica frumoasa pe care mainile tale au facut-o.
Si o parohie uitata de Dumnezeu data spre pedeapsa pentru ca "nu ai dat".

Cu ce este vinovat preotul de aceasta situatie? Raspunde-mi si mie te rog pentru situatia asta.
Pentru ca de fapt asta e realitatea. Esti pedepsit pentru ceva ce tu nu esti vinovat.

Si da, il apreciez enorm pe Mitropolitul Anania, insa lui ii este extrem de usor sa fie model moral pentru ca el nu avea nimic de pierdut, el era SINGUR si AVEA O POZITIE. Usor de vorbit, usor de tinut morala. Dar morala nu tine loc de familie, de pierderea ta, de sufletul si munca ta de ani de zile. Atat de usor de vorbit dinafara.

Si ce faci in situatia asta? Iti pedepsesti in numele unui fals adevar comunitatea, familia, pe tine, pe toti pentru unii netrebnici, care nu au Dumnezeu si mila si dreptate si adevar? Chiar asa?

Si care e costul, cativa bani aruncati in mainile unei Iude? Merita oricat, unele lucruri in viata asta nu se pot cumpara (pentru restul exista .. :)).

Stii, am invatat sa pun prea putin pret pe bani in viata asta. Banii sunt ca sa ne ajute nu ca sa-i colectionam si sa-i depozitam.
Unele lucruri se pot cumpara cu bani. Unele lucruri merita sa le cumparam cu bani. (Inafara de preotie, harul lui Dumnezeu si altele).
Vrea 10.000E ca sa ai liniste in parohie? Pentru Dumnezeu, da-i. Nu e nici pacat, nici altceva. Lupti degeaba si pentru nimic.
Sunt bani, nu sunt suflete de om. Poti sa-i dai si mergi mai departe in viata.
Daca asta este taxa ca sa-ti faci datoria de preot, dai si mergi mai departe. Altfel te lupti cu morile de vant.
Unele lupte nu are sens sa le duci in viata asta.


Dai, mergi mai departe in viata. Sunt talhari suficienti in viata, pe unii ii cumperi usor cu bani si mergi mai departe. Tu sa ai constiinta impacata in fata lui Dumnezeu. Iar lucrurile astea se cam judeca fiecare in parte, e usor de zis generic "NU"...

Last edited by gpalama; 18.04.2016 at 21:31:21.