View Single Post
  #5  
Vechi 20.07.2020, 16:25:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulidor91 Vezi mesajul
Doamne ajuta , am si eu o intrebare , eu am aproape 30 de ani si inca sunt singur , am avut cateva relatii cu fete nu foarte lungi dar s-au terminat prost si ultima chiar recent in care am fost mai mult amagit pentru ca dupa mai multe luni mi-a zis ca nu vrea nicio relatie, nu se vede in nicio relatie , sa lasam timpul sa treaca si niciodata nu a venit vreo initiative din partea ei....
Ai zis o chestie care tie nu iti atrage atentia, dar care este foarte grava - multe relatii. Nu duhovniceste, ci pentru ca nu poti sa stai langa altcineva mult timp.
Prima intrebare este cine a iesit din relatie - tu sau ea? De fiecare data? Pentru ca asta este exact punctul in care trebuie sa lucerzi, si sa faci o analiza de ce s-a intamplat asa ceva... Pentru ca ai depasit de fiecare data un nivel de toleranta care nu era ok.

Sunt 3 directii in care trebuie sa lucrezi:

1. La tine - trebuie sa vezi sa fii in stare sa fii langa o femeie.... iar daca nu esti in stare, sa corectezi lucrul asta. Multe relatii - cu siguranta ca ai si tu niste probleme de rezolvat... In principiu vorbeste cu cineva deschis sa iti spuna cum esti vazut si ce ai putea sa corectezi, ca si tu ai problemele tale cu siguranta. De multe ori problema este in propria personalitate, de aceea nu suntem tolerati de altii.

2. Asezarea asteptarilor de la un parteneriat de tipul acesta - aici asculta de Biserica, si sa te setezi pentru un setup de tipul casatorie si nu relatie.

3. Sa te rogi sa gasesti pe cineva potrivit - aici iti trebuie un canon de rugaciune, pentru ca Dumnezeu sa iti dea pe cineva.

Apropo, spovedeste-te si impartaseste-te.
Fa sport. Creste ca om, ca barbat.

Spor

Last edited by gpalama; 20.07.2020 at 16:30:41.
Reply With Quote