Subiect: Cum explicati?
View Single Post
  #59  
Vechi 03.01.2007, 22:07:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Intr-adevar ar trebui publicate poeziile tale,Silverstar,eu am citit niste brosuri(nu le pot numi carti)cu poezii atat de...nu stiu cum sa-ti spun,mediocre,incat m-am intrebat cum de a permis cineva sa se publice asa ceva,care nu etalau decat niste ganduri,mult prea simple ganduri.Dar daca sunt bani,se gasesc si "scriitori ori poeti"anonimi,bine-nteles,dupa cum spunea Eminescu;"e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune".Din pacate oameni cu un adevarat potential literar(precum esti tu)nu prea au loc in aceasta societate materialista si atat de perfida,fapt pentru care ramai in umbra sa-ti numeri maruntisul pentru paine.Totdeauna am avut un respect fin pentru cadrele didactice,m-au atras spiritul lor protector si educational,fapt pentru care m-au facut sa ma imprietenesc cu unele dintre acestea,chiar si cu cele de cand aveam 12 ani,cu care vorbesc si acum la telefon,sau ma vizitez.(si de la liceu).Si totdeauna m-a intrigat faptul ca profesorii sunt platiti atat de prost,este o injosire adusa culturii insasi,un aspect care caracterizeaza tendintele unei societati,fiindca stim prea bine ce fel de domenii sunt atat de promovate in Romania,si de asemeni platite atat de bine.Imi este sila!!!!!Cand s-a sarbatorit ziua lui Eminescu,chiar am stat in fata televizorului asteptand sa vad reportaje despre acest eveniment,sa aud recitandu-se si comentandu-se despre viata si activitatea lui literara.Dar,NIMIC,aproape nimic,in afara de scurte aduceri aminte afisate pe postul national,In schimb Nicoleta Luciu,manelistii nustiu care si alte PERSONALITATI ale societatii romanesti erau nelipsiti de pe ecranele tv.cu valoroasele promovari ale "calitatilor" lor.Asta-i viata!,sau cum spune japonezul "shoganai ne!"
Reply With Quote