View Single Post
  #5  
Vechi 08.02.2014, 23:49:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mosneagule, ai dat glas tocmai deziluziei de care am pomenit eu mai sus.
Ce e de facut? Candidezi tu? Sau stii pe cineva, care prezinta garantii, ca va schimba ceva? Sau ne multumim sa constatam si mergem inainte la fel ca pana acuma?!?

Cum adica, nu e importanta platforma?!? E adevarat ca unii ne-au mintit cu platforma lor; si ce facem, tot lor le dam puterea? Sau, ne uitam in jur si dam sansa altuia, care poate aduce o schimbare.

Am auzit de curand ca va candida ca independent Radu Golban. Ati auzit de el? Prezinta o garantie pentru a aduce o schimbare in bine tarii, dupa parerea voastra? (Pentru cei, care nu stiu, Radu Golban e doctor in economie, si el este cel, care s-a adresat Parlamentului german in ceea ce priveste datoria istorica de 18 miliarde Euro, pe care Germania o are fata de Romania, si care dateaza din perioada interbelica.)

Ce spuneti, merita Radu Golban increderea noastra, sau ii vom spune si lui apriori NU, inainte de a-l asculta si de a cantari daca merita sau nu votul nostru, asa cum facem cu toti care incearca sa schimbe Romania in bine.

Daca nici macar nu dam sansa unui nou politician, si in schimb dam cu pietre in cel, care vine cu idei novatoare si totodata salvatoare, atunci e cazul sa ne uitam noi insine in oglinda si sa gasim acolo la noi cauza ca ne este tot mai rau la noi in tara, noi fiind cei, la care piedica e trasa.
Nu cunosc cine este Radu Golban si deci nu am inca nici o parere. Cat despre "datul cu pietre", e greu de inteles de ce privim astfel. Sa presupunem ca esti o tanara domnisoara si ai cunoscut un baiat de care te-ai indragostit si pentru care ai fi in stare sa faci absolut orice, fiindca are o "platforma" solida! Il prezinti parintilor, iar ei, chiar daca au acel sentiment ca "ceva nu-i chiar in regula" isi dau "binecuvantarea", si-astfel... dorinta-i gata. Gata fata, gata! Numai ca dupa aceea, afli ca dumnealui are anumite tabieturi la care n-ar renunta nici in ruptul capului, isi face amante, joaca poker regulat si nu de putine ori iti pune la bataie, ce ai tu mai scump!... Oare ce simti in acel moment? Am mai spus-o si o repet: fiecare are dreptul sa lupte in viata si sa faca tot ce crede el ca este in stare sa faca. Problema mea (si a oricarui ortodox) nu este ca el doreste sa candideze, ci ca aura ortodoxa, cu care doreste sa se inconjoare, nu-i este catusi de putin caracteristica. Nu sunt subiectiv; pur si simplu, cel putin in ce-l priveste pe dl Capsali, daca veti cerceta acolo unde trebuie, veti descoperi singuri. Oricum, va fi linsat de colosii care-l considera o victima mult prea minora. Mult prea multe puncte slabe, si aproape deloc puncte forte. Sustinerea ortodoxa ar fi fost un mare atu, dar atat timp cat el este unul deja ratacit de turma, ce-ar mai fi de spus?
Personal nu m-am gandit la nimeni pana acum, fiindca nu mi-am propus asta, dar stiu bine ca sunt oameni de cultura cu totul extraordinari, care n-ar trada ortodoxia pentru nimic in lume, au experienta in abordarea oricarui tip de discurs, nu sunt compromisi si chiar daca cineva de rea vointa ar incerca sa le construiasca niste povesti, ar fi mult prea slabe in ochii lumii, fiindca ei deja au un nume care inspira respect si admiratie. Ganditi-va bine. Nu se poate, daca insistati, sa nu va amintiti de astfel de persoane. Nu dau nume, fiindca acum, in acest moment, nici nu stiu. Stiu doar chipuri, oameni curati care L-au cunoscut pe Dumnezeu. I-am vazut vorbind, le-am simtit tremurul vocii, cand vorbeau de Biserica si Hristos. Doar ca acestia stau in banca lor si nu se arunca din proprie initiativa. Dar daca li s-ar cere, probabil ca pana la urma ar lua-o ca pe o datorie si ca pe o Cruce... Daca fiecare si-ar cerceta un timp, propriile amintiri, sau ar incepe macar sa caute astfel de oameni, cu siguranta am ajunge sa avem o lista destul de lunga! Forumul acesta poate fi un important imbold intr-o astfel de directie. Dumnezeu lucreaza. Cum? Nu stim noi. Dar de aici, cine stie? Poate ar putea iesi si... ceva bun, nu doar dintre acei care se auto-impun ca lideri!...
Mai ganditi-va!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote