View Single Post
  #16  
Vechi 29.09.2020, 14:51:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorelll Vezi mesajul
Poate anumiti oameni mai sensibili care citesc subiectul se pot speria, sminti sau intra in deznadejde(cum mi s-a intamplat mie cand am citit anumite carti), poate chiar sinucidere. Sau se poate periclita mantuirea lor.

La asta m-am gandit cand am spus ca as vrea sa se stearga subiectul.
Nu e bine să-ți faci griji, să-ți faci griji așa ca lumea pentru lume, că vai, o să moară lumea și se vor sinucide mulți dacă vor citi subiectul ăsta sau vor cădea în deznădejde.

L-a mustrat Domnul pe ucenicul Petru pentru că poartă grija lumii, pentru că poartă și gâmdește gândurile oamenilor, gândurile lumii, că-l privește sau că-i pasă ce va fi cu alții, cum vor muri, cum se vor sinucide.

În loc să-ți pese de subiectul acesta deschis de tine, în loc să-ți pese de alții, de lume, în loc să-ți faci griji, în loc să porți grijile lumii de lume adică în loc să slujești egoismul lumii și grijile față de ea, ca nu cumva să moară lumea sau cineva din lume, oare n-ar fi mai bine să nu te fi născut? Mai bine să nu ne fi născut decât să ne facem griji, decât să ne facem griji pentru lume. Păi lumea nu ascultă de Dumnezeu așa că de ce să-ți faci griji pentru ea? Las-o să moară, las-o să se sinucidă, las-o să-și piardă mântuirea. Tu îngrijește-te de mântuirea ta care nu vine de la lume și dacă nu ești atent atunci lumea așa are grijă de mântuirea ta încât o să te ajute să te mântui și tu așa ca lumea.

Oare lumea nu se îngrijește de sinuciderea ei numită mântuire ca să dăinuie neascultarea ei de Dumnezeu? Deci de ce-ți faci dumneata griji pentru oamenii din ea, înghițiți de ea? Păi dacă mor, dacă se sinucid e pentru că ăsta e scopul lor lumesc. Dacă nu mor e pentru că mai vor încă să nu asculte de Dumnezeu. De ce ți-ai face griji lumești pentru cineva care defapt e mort așa ca toată lumea și se crede mântuit și îi este frică pentru ca nu cumva să-și piardă mântuirea așa cum i-o dă lumea?

Te-a păcălit lumea să deznădăjuiești pentru ea, pentru că moare și ajunge în chinurile veșnice pentru faptele și poftele ei rele. Oare dragostea din tine nu se bucură de dreptate? Nu te poți îngrijora pentru cei ce plâng silniciți și chinuiți de lume, nu poți fi de partea celor de care se milostivește Dumnezeu făcând dreptate? E drept să vrem dreptate și nu să toooot deznădăjduim pentru lume.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.09.2020 at 16:44:15.
Reply With Quote