View Single Post
  #4  
Vechi 07.08.2011, 14:26:57
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ne rugam conform incredintarii inimii noastre. Conform imaginii pe care o avem despre Dumnezeu.

" Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad. " - Evrei 11: 1 - traducerea Cornilescu

" Iar credinta este incredintarea celor nadajduite, dovedirea lucrurilor celor nevazute. " - Evrei 11: 1 - biblia Ortodoxa.

Cat de neclintita poate fi incredintarea mea, daca nu-L cunosc pe Dumnezeu? Daca eu nu-I cunosc promisiunile? Daca eu nu Il cunosc ca pe un Dumnezeu credincios, bun dar si drept? Daca acceptam numai o parte a Sa, care este iubirea, lasandu-le pe celelalte necunoscute de noi, ne va fi lesne sa-L tratam ca pe un duh al lampii fermecate, cerandu-i sa ne indeplineasca dorintele. Si, desigur, daca nu se intampla ... ne este foarte lesne sa-L abandonam.

Credinciosia lui Dumnezeu ma asigura ca toate promisiunile Sale vor fi respectate. Promisiunile Sale sunt bune, pentru ca El este bun, dar implinirea lor are de-a face si cu dreptatea lui Dumnezeu, pentru ca El este drept si raplateste pe cei ce-L cauta.

"Si, fara credinta, este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta. " Evrei 11:6 - versiunea Cornilescu

"Fara credinta, dar, nu este cu putinta sa fim placuti lui Dumnezeu, caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca Se face rasplatitor celor care Il cauta." - Evrei 11:6 - biblia Ortodoxa

Aceasta incredintare a inimii noastre este rasplatita. Nu jocul de-a crestinul, oricat de evlavios ar parea sau oricat de multa teologie am cunoaste.

Singura rugaciune valabila este rugaciunea din inima. Orice ne-ar sta pe buze, Domnul vede ce se afla in inima noastra. Aceasta inseamna rugaciunea in duh si adevar.

"Nu va amagiti: Dumnezeu nu Se lasa batjocorit; caci ce va semana omul, aceea va si secera." - Galateni 6:7
Reply With Quote