View Single Post
  #9  
Vechi 11.11.2010, 22:23:16
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da e adevarat,,,cumplita este moartea pacatosuluii'',dar mai de pret este intoarcerea unui ,,razvratit'' , ,,ateu'', ,,sectar'', ,,pacatos'' etc.Sa nu uitam ca toti cauta adevarul undeva,daca ar fi dupa judecata noastra adevarul ar fi doar cel pe care noi il marturisim,si asa si trebuie sa credem in ce marturisim,dar sa nu uitam ca in fata Logosului,si cel de pe urma hindus, si calugarul tibetan,si triburile africane,toate nu raman fara ecou in fata divinitatii.Daca noi care pacatuim in fiecare clipa,si nu ne despartim de placerile sadice,sustinem ca acestia adora diavolul ,apoi despre noi ce sa zicem.Ei ,chiar daca nu detin adevarul revelat,aduc slava divinitatii in modul lor,iar noi facem ,nu toti,de rusine ortodoxia,crestinismul.Iar dincolo ,putem sa speram ca dat fiind faptul ca ,,in casa Tatalui Meu multe locasuri sunt'',ne vom castiga si noi cel mai mic cort ,unde cei dragi,si nu numai ne vor intampina in pragul Imparatiei Lui Dumnezeu.
De multe ori mi-am pus problema sub aceasta forma. Am pus in balanta calugarii tibetani care, este adevarat ca nu-L au pe Mantuitorul Hristos drept calauza spirituala, dar sunt atat de profunzi si de puri in credinta lor incat nu poti sa nu fii impresionat si cu atat mai mult sa crezi ca acei oameni nu se vor mantui. Ca sa ajungi calugar acolo, trebuie sa nu ai mai mult de 12 ani mi se pare, si trebuie sa treci prin multe incercari pana sa te desavarsesti. Ei nu au sufletul incarcat nici de mandrie, nici de manie nici de blamare a celorlalte religii. Si nu se roaga doar pentru ai lor, ci pentru toti locuitorii pamantului! Cu ani in urma am indraznit sa fac o paralela intre calugarii nostri cei mai ostenitori si ei... Putini dintre ai nostri reusesc sa se detaseze definitiv de gandurile egoiste si judecarea aproapelui. Iar aceia sunt de obicei izolati prin adancul padurilor, sau in Muntele Athos!

Noi, ortodocsii, avem un privilegiu extraordinar fata de oricare alta religie, dar in acelasi timp trebuie sa indeplinim niste conditii pe care ne incapatanam sa le ignoram sau sa le tratam cu superficialitate. Stim ca trebuie sa ne rugam, stim ca trebuie sa nu judecam pe nimeni, stim ca trebuie sa fim iubitori si smeriti in acelasi timp, dar prea arareori reusim sa facem din toate astea cate putin, si atunci suntem tentati sa ne dam in petec prin alte pacate care vin dupa ele.
Reply With Quote