View Single Post
  #12  
Vechi 17.05.2011, 19:31:01
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
Īn prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Urmareste clipul de mai jos. E pe pagina celor de la TED, unde nu ajunge sa vorbeasca oricine. Iar Pinker nu e nici el "oricine":

http://www.ted.com/talks/lang/eng/st..._violence.html



Nu. Pentru ca nu ar rezolva nimic. Mi-as dori insa un popor mai educat, care voteaza bazat pe ratiune, nu pe foame si frica.


Pe vremea copilariei mele era foarte des folosita expresia "Minti ca o gazeta americana"...sau canadiana...
Vreau sa spun ca eu, personal nu cred in datele,statsticile lor, ale americanilor, canadienilor... Sunt minciuni. Parerea mea...

Stiu ca va voi dezamagi insa nu am auzit de TED si nici nu ma intereseaza cu ce se ocupa...
Acest Pinker imi este total necunoscut. Despre un om cu adevarat important afla toata lumea, inclusiv prostii.Si, de-asta zic, daca eu n-am auzit de Pinker, inca nu e celebru...

Din nefericire si contrar datelor ted-ului si pinkerului violenta a crescut. Sub masti diferite actele de violenta asupra populatiei sunt prezentate ca fiind "grija fata de om". Actiunile de interventie ale armatei americanilor (si nu numai) in tarile arabe (si nu numai) cu scopuri de aparare a populatiei, vaccinarile fortate, virusii aparuti din... neant... apoi atacurile teroriste, etc, etc, etc. sunt, dupa parerea mea, o expresie clara a violentei.
In ziua de azi termenul "violenta" inseamna mult mai mult decat pumni, suturi in dos sau gloante. Sa-i spunem si lui teddy pinker.

Si din filmulet nu am inteles mai nimic. Nu stiu prea stiu engleza.
Reply With Quote