View Single Post
  #9  
Vechi 04.03.2012, 23:02:52
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
motivul real nu este salvarea venita de la parinti -desi si aici sint unele aspecte -ci necesitatea asumarii propriei salvari in baza nazuintei proprii.
Pai si atunci, pun si eu aceeasi intrebare: daca acest copil, nebotezat fiind, moare, are el sansa mantuirii?

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
in realitate nu oricine primeste botezul cu adevarat.
iar el poate fi retras daca nu exista dorinta , daca nu esti inca pregatit pt viata spirituala chiar si daca esti credincios.
Adica mai pe scurt, fratilor, daca nu "vorbesti in limbi", n-ai primit botezul "cu adevarat". Am dreptate?....

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
in realitate botezul a fost primit de mireni doar pina la inchiedrea harului exceptii facind cei vrednici ca si in vremea dinainte de Iisus unde doar unii primeau darul proorociei sau alte daruri -de a avea control asupra elementelor naturii, etc.
N-am inteles prea bine ce ai vrut sa spui aici cu vremea dinainte de Iisus (la botez te refereai?). Darul de a avea control asupra naturii????

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
asa incit in zilele noastre pentru ca harul a fost iar redeschis ar trebui revenit la botezul asumat insa chiar si fara cererea lui uni totusi il primesc asa din oficiu pe parcursul vietii chiar fara sa stie, insa nu toti.
?????? Sa inteleg ca harul s-a "redeschis" la aparitia penticostalilor? Si cum poate primi cineva botezul pe parcursul vietii, fara sa il ceara? Prin vorbirea in limbi, oare?......

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
chiar daca un om nu primeste botezul nu inseamna ca ajunge in iad ci ca probabil il va primi altadata , la invierea mortilor sau la a doua inviere avind in vedere ca la prima este vb strict de oameni care au scapat de a doua moarte deci botezati .
ceilalti chiar daca mor in Domnul (nazuitori , credinciosi ) totusi e posibilsa nu aibe inca botezul iar ei vor veni peste mia de ani ..unde anume vor invia venind?
intrebare retorica..
Aici, m-ai dat gata! Poti veni te rog cu repere biblice, sa inteleg si eu ce anume vrei sa spui?...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote