View Single Post
  #24  
Vechi 24.10.2017, 20:48:42
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

În 2014? Doamne! Atunci am terminat eu! :))) Nu mai știu care an a fost minimum parabolei cu rezultate. 2013, mi se pare? (Atunci s-ar lega lucrurile.)

Iorest, vrei să știi de ce nu se implică? Le pasă prea puținor oameni. Intelectualii afirmați ajung să fie... să nu zic autosuficienți, dar îndeajuns de detașați de realitățile dureroase încât să se consacre strict carierei (activitate didactică, sciere de cărți, lansări etc.) și ce mai fac pe lângă. Se complac. Nici lor nu le convine să nu mai existe inflație de studenți, pentru că dacă nu mai sunt doritori pe băncile universității (chit că după licență se pot da peste cap, că loc de muncă nu-și găsesc în domeniu), scade automat cifra de școlarizare și, drept consecință, și salariul profesoral. E o întreagă dramoletă aici...

Liiceanu? Mă faci să râd. Ai idee ce fel de om e ăla? Nu cred c-ar da doi bani nici pe profesorii lui, care l-au format, darămite pe generația care vine după el. Pe bune, citește puțin povestioara cu vinul primit în dar de la directorul SRI după Mineriadă. A povestit netotul singur, în Revista 22. Dacă și ăsta face reformă în educație... zic să-l punem și pe Dan Alexe secretar la Ministerul Cultelor.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote