View Single Post
  #30  
Vechi 24.10.2017, 22:15:48
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Probabilistic vorbind, are mai multă influență în educație decât ar părea, nu colectivul „humanitasului” prieten edita manuale pentru gimnaziu și liceu ?
Bine acum mai ușor cu manualele, dar ani de zile au făcut suporturi de lecție după care mulți profesori s-au orientat.

Plus toată această situație de a o face pe „esteticianul neamului” dintr-un turn de fildeș, caracteristică multora din grupul lor.
Păi, na, e exact ce tot perorez eu pe aici și nu mă ia nimeni în seamă: nivelul intelectual, talentul (deși Liiceanu nu e vreo sclipire ca scriitor, dar, mă rog), cultura, eventualul rafinament pe care toate acestea cumulate îl dau nu implică automat și o calitate umană exemplară. Ba chiar înclin spre cealaltă pantă. :) (Iar aici am dat exemple de m-am săturat, de la excese politice, până la desfrâu/alcoolism.)

Ha, ha. Doar nu crezi că tot Humanitasul se ocupă de o treabă. Nu știu de ce, dar intuiam că editura e a lui Pleșu (pentru că Dilema Veche e a lui, de aia). Personal, prefer Poliromul, deși nu cred că scot manuale.

Are pretenții de estet? Parcă terminase Filosofie. Mă rog, l-am văzut pe tip live, într-un dialog cu Llosa, în 2013. Da, a venit Llosa la Cluj (cine nu mă crede să verifice singur). Și m-am dus, m-am cerut de la ore și am fost acolo. Bon, ce voiam să spun este că se bătea ca peștele pe uscat să pară inteligent, de parcă nu era clar că puhoiul de lume se strânse pentru romancier, nu pentru Liiceanu. Și a mai făcut o gafă mare încercând să promoveze Humanitasul atunci, dar pe asta n-o mai spun acum, că mă credeți ranchiunoasă. La cerere, o pot aminti, nu e nimic secre. :)
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote