View Single Post
  #55  
Vechi 19.08.2017, 22:13:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta ,

As fi vrut sa întreb cum poate fi găsit partenerul de viață /viitorul soț - cu aceleași valori creștin ortodoxe-în zilele noastre.Dacă are cineva niște sfaturi as aprecia. Nu doresc sfaturi despre rugăciuni acestea le stiu de la duhovnic și din cărți. De asemenea nu cred ca trebuie doar sa te rogi și atât pentru ca oamenii nu apar la ușă. Eu am 30 de ani. Lucrez. Viața mea e intre serviciu și acasa. Și duminica la biserica. Am fost în studenție în asociații am făcut voluntariat etc.La baruri și discoteci nu merg evident.Chiar nu îmi dau seama cum poate fi cunoscut cineva în vederea căsătoriei. Am încercat site.uri de matrimoniale dar acolo se cam caută altceva. Nu prea știu ce sa mai fac.As aprecia sfaturi oneste fără critici dacă se poate.
Legat de cum a început topicul cred că era important ca oamenii căsătoriți să vorbească despre cum s-au întâlnit, a fost doar un user pe acest thread cel cu mesajele pe geamul mașinii și liniuța, în rest am văzut că foarte rar oamenii căsătoriți se înghesuie să dea testimoniale.
Rar de tot găsești poate doar prin minunile sfinților în România câte o mărturie de acest tip, ceea ce-mi confirmă faptul că odată căsătoriți mulți chiar nu mai problematizează așa și viața capătă alte greutăți.

Ar fi interesant un jurnal thriller gen lupta până la căsătorie vol 1 și lupta din viața de familie vol.2, ceva de genul am citit la Monahia Porfiria în cartea „S-a luptat cu valurile”, o grecoaică talentată, blestemată fără motiv de mamă să nu aibă fericire în viață, căreia i-a murit un soț, a făcut avere din croitorie dar a fost ruinată de un bărbat pervers care i-a falimentat afacerea și a ajuns la închisoare pentru datorii în Grecia, finalul e că pleacă în Africa la o misiune grecească de catehizare.
Ideal ar fi să fie cazuri cu alt final.

Și Danion Vasile scrisese ceva despre căsătorie, cum și-a cunoscut soția, prin ce ispite a trecut, cum pusese inele de logodnă la o icoană a Maicii Domnului și se ruga pentru căsătorie cu o altă fată și a doua zi a găsit inelele de logodnă împrăștiate fără să atingă nimeni icoana, iar fata respectivă de fapt nu era pentru el.

Acum am înțeles că Danion lucrează la o carte despre divorț.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 19.08.2017 at 22:16:04.
Reply With Quote