View Single Post
  #15  
Vechi 25.11.2023, 15:50:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Post Partea 1

14.Dacă omul a murit o dată, fi-va el iarăși viu? Toate zilele robiei mele aș aștepta până ce vor veni să mă schimbe.(Iov cap 14)
Sa mai tulburăm puțin apele neștiinței, ignoranței, confuziei etc,poate îngerul iluminării se va coborî peste neputința minții noastre să înțelegem această taină ascunsă de atâta vreme....

10. Și ucenicii L-au întrebat, zicând: Pentru ce dar zic cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie?
11. Iar El, răspunzând, a zis: Ilie într-adevăr va veni și va așeza la loc toate.
12. Eu însă vă spun vouă că Ilie a și venit, dar ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el câte au voit; așa și Fiul Omului va pătimi de la ei.
13. Atunci au înțeles ucenicii că Iisus le-a vorbit despre Ioan Botezătorul.(Matei cap 17)
Acest pasaj are înțeles de sine stătător,și mai jos vedem totuși o opinie fermă a lui Origen in care exclude ferm metempsihoza/reîncarnarea.El care în celelalte pasaje vorbește deschis despre ea.Insa la fel cum acum apar presiuni asupra unora care deranjează prin afirmațiile lor,putem deduce că asta se întâmpla și atunci cu Origen,care încerca să se lepede de convingerile sale,deși în alte locuri promova deschis ce aici reneagă.Tocmai de asta ofer ambele versiuni asupra acestui subiect, fiindcă nu mă interesează să fac prozelitism,mă interesează adevărul.
"Mie nu mi se pare că în acest loc (Mat.17:10-13) se vorbește despre sufletul lui Ilie, ca să nu mă fac și eu vinovat de învățătura strămutării sufletelor care este străină Bisericii lui Dumnezeu, care nu a fost transmisă de Apostoli și care nu este nicăieri afirmată în Scripturi..."(Origen, Împotriva lui Celsus)
Însă noi nu trebuie sa emitem păreri despre cum "ni se pare", trebuie să cercetăm într-un mod cât de cât obiectiv și să punem piesele una langa alta.
Mai jos avem un principiu karmic,emis chiar de Iisus.Logic că nu toate reversurile medaliei sunt săvârșite într-o singură viață,dar fiecare plătește pentru faptele sale în următoarele, inclusiv Ilie/Ioan Botezătorul...
40. Iar Ilie le-a zis: "Prindeți pe proorocii lui Baal, ca să nu scape nici unul din ei!" Și i-au prins, și s-a dus Ilie la pârâul Chișonului și i-a junghiat acolo.(3Regi 18:40)
1. Și a spus Ahab Izabelei. tot ce a făcut Ilie și cum a ucis pe toți proorocii cu sabia.(3Regi 19:1)
52. Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, că toți cei ce scot sabia, de sabie vor pieri.(Matei 26:52)
9.Și regele s-a întristat, dar, pentru jurământ și pentru cei care ședeau cu el la masă, a poruncit să i se dea.10.Și a trimis și a tăiat capul lui Ioan, în temniță.(Matei 14:9-10)
Acest pasaj simplu in aparență ascunde un mare mister.Cand poate păcătui in om înainte de naștere ?In plus Iisus nu a negat posibilitatea aceasta.De aici putem deduce că apostolii și inclusiv Iisus cunoasteau aceste principii ale metempsihozei și reîncarnării.
1. Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere.
2. Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?
3. Iisus a răspuns: Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu.(Ioan cap 9)
In continuare vedem această ideea care presupune bagajul de păcate cu care se naște omul.
Un aspect interesant aici ar fi că în general biserica vorbește despre un singur păcat cu care se naște omul ,acela strămoșesc sau păcatul original.Si de obicei Biserica mereu va explica pasajele de mai jos prin prisma acestui aspect.Insa veți vedea clar că nu este nicio referință la acela,și mereu se vorbește la plural.Mai sus am văzut că sunt doua posibilități prin care te poți naște cu păcate....Ale tale sau ale părinților tăi...
43. Și strângând bani după numărul bărbaților care erau cu el, două mii de drahme de argint a trimis în Ierusalim, să se aducă jertfă pentru păcat. Foarte bun și cuvios lucru pentru socotința învierii morților!
44. Că de n-ar fi avut nădejde că vor învia cei care mai înainte au căzut, deșert și de râs lucru ar fi a se ruga pentru cei morți.
45. Și a văzut că celor care cu bună cucernicie au adormit, foarte bun dar le este pus.
46. Drept aceea, sfânt și cucernic gând a fost, că a adus jertfă de curăție pentru cei morți, ca să se slobozească de păcat.(2Macabei cap 12)
34. Au răspuns și i-au zis: În păcate te-ai născut tot, și tu ne înveți pe noi? Și l-au dat afară.(Ioan cap 9)
6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea.(Psalmul50)

Mai jos avem niște pasaje care vorbesc despre Preexistenta sufletelor. Aceasta arată faptul că noi avem o existență înainte de a ne naște în trup,nu doar după ce ieșim din trup.
Negata și aceasta de Biserica.De aici putem deduce că noi existam înainte de formarea Pământului sau mai exact a acestei versiuni de univers.
Ieremia 1:5 VDC
„Mai înainte ca să te fi întocmit în pântecele mamei tale te cunoșteam și mai înainte ca să fi ieșit tu din pântecele ei Eu te pusesem deoparte și te făcusem proroc al neamurilor."
1 Petru 4:6 VDC
"Căci tocmai în vederea aceasta a fost vestită Evanghelia și celor morți, pentru ca să fie judecați ca oameni în trup, dar să trăiască după Dumnezeu în duh."

28. Și știm că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemați după voia Lui;
29. Căci pe cei pe care i-a cunoscut mai înainte, mai înainte i-a și hotărât să fie asemenea chipului Fiului Său, ca El să fie întâi născut între mulți frați.(Romani,8:28-29)

4. Precum întru El ne-a și ales, înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără de prihană înaintea Lui,(Efeseni cap 1)
10. La tot ce își ia ființă i s-a hotărât numele de mai înainte; se știe ce va fi omul; el nu poate să intre în pricină cu cel ce este mai tare decât el.(Eclesiastul cap 6)
"Căci înainte de întemeierea lumii, noi eram, fiind destinați să ne găsim în El, existând mai de dinainte înaintea ochilor lui Dumnezeu, noi creaturile raționale ale Cuvântului lui Dumnezeu căruia îi datorăm existența noastră, căci "la început era Cuvântul.(Clement din Alexandria, Îndemnuri către păgâni)

Aici Ieronim susține ideea că Origen totuși nu era lepadat de aceste convingeri,așa cum spunea mai sus.
"Pasajul următor este o dovadă convingătoare că el(Origen)susține migrația sufletelor și anihilarea corpurilor. "Dacă se poate arăta că o ființă lipsită de corp și rațională are viață în sine independent de corp și că este mai rău în corp decât în afara lui; atunci fără îndoială corpurile sunt doar de importanță secundară și apar din când în când pentru a satisface condițiile variabile ale creaturilor raționale. Cei care au nevoie de corpuri sunt înzestrați cu ele, și invers, atunci când sufletele căzute s-au ridicat la lucruri mai bune, corpurile lor sunt din nou anihilate. Astfel, ele dispar mereu și reapar mereu." (Ieronim, "Către Avitus", Scrisoarea 124)

Aici vedem cat de înfricoșați erau de aceste idei,care confirmă până la urmă faptul că au luptat și luptă în continuare sa ascundă și elimine orice urmă din creștinism și chiar Biblie acest Adevăr.O sa vedem imediat chiar în traducerea Biblie....
"In zilele [lui Anastasius], o furtună teribilă a ereziei (a Origeniștilor) a venit dinspre Est și a încercat mai întâi să corupă, apoi să submineze acea credință simplă pe care un apostol a lăudat (Romani 1:8). Cu toate acestea, episcopul (Anastasius), bogat în sărăcie și grijuliu de turma sa ca un apostol, a lovit imediat cu putere acea entitate nocivă și a oprit sfișierea hydrei. Acum am motive să mă tem - de fapt, mi-a ajuns la urechi un raport în acest sens - că germenele otrăvitor al acestei erezii trăiește și răsare în mințile unora și în ziua de azi. Cred că, prin urmare, ar trebui să vă avertizez, cu toată bunătatea și afecțiunea, să vă păstrați cu tărie credința sfințitului Innocent, fiul spiritual al lui Anastasius și succesorul său în scaunul apostolic; și să nu primiți nicio doctrină străină, oricât de înțeleaptă și discernă ați crede că sunteți. Oameni de acest fel șoptesc în colțuri și pretind să cerceteze dreptatea lui Dumnezeu. De ce, întreabă ei, s-a născut o anumită suflet într-o anumită provincie? Care este motivul pentru care unii se nasc din părinți creștini, alții printre animale sălbatice și triburi sălbatice care nu au cunoștință de Dumnezeu? ... Acum, dacă judecățile lui Dumnezeu, spun ei, sunt "adevărate și drepte întru totul" (Psalmul 19:9) și dacă "nu este nelegiuire în El" (Psalmul 92:15), suntem obligați de rațiune să credem că sufletele noastre au preexistat în cer, că sunt condamnate și, dacă pot spune așa, îngropate în corpuri umane din cauza unor păcate străvechi și că suntem pedepsiți în acest vale al plângerii (Psalmul 84:6) pentru fapte vechi. Acesta este, conform lor, motivul pentru care profetul spune: "Înainte de a fi lovit, m-am rătăcit" (Psalmul 119:67) și din nou, "Scoate-mi sufletul din închisoare" (Psalmul 142:7). Ei explică în același mod întrebarea discipolilor în Evanghelie: "A păcătuit acest om sau părinții lui, de a fi născut orb?" (Ioan 9:2) și alte pasaje similare. Această învățătură lipsită de Dumnezeu și rea era matură în trecut în Egipt și în Est; și acum se strecoară în secret ca o viperă în bârlogul ei printre mulți oameni din acele părți, întinând puritatea credinței și avansând treptat ca o boală moștenită până când lovește un număr mare ... Cu toate acestea, am învins vicleniile lor și am contracarat eforturile lor de a submina adevărul într-un tratat (Scrisoarea 124 a lui Ieronim către Avitus cu privire la Origen)..." (Scrisoarea 133 a lui Ieronim către Demetrias)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote