View Single Post
  #9  
Vechi 12.12.2009, 12:30:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Da, cu anafura stiu ca se ia dupa impartasanie. Cu paharul poate ca se practica in alte zone din tara, eu am vazut 1-2 ori numai.
Si care este sensul totusi? Din moment ce te-ai impartasit si deci ai luat din trupul si sangele Domnului, la ce mai trebuie sa mai iei pe urma vin si anafura?

2. Da, am observat ca preotii mai fac asta. Am vazut si unele persoane in biserica procedeaza ca in articolul din link (cele tinere saruta mana celor in varsta si apoi se imbratiseaza), inainte de a se impartasi. Cred ca a mai ramas pe la tara, sau prin zone mai conservative in traditie (Moldova).
Mie mi-ar place sa se faca macar simbolul pacii, sa ne ducem unii la altii la Liturghie si sa ne cerem scuze, sa ne impacam. Macar atunci.
Am stii atunci sa pretuim acest gest si nu ne-am mai duce la impartasanie macar cu stiinta/ sau nestiinta ca in zilele trecute am ranit pe cineva.

MariS - miruitul se face pe frunte de obicei. Poti pana a doua zi sa nu te speli pe fata/frunte. Mai greu este cu mainile, ca se mai miruieste (la Maslu) si pe maini. Si cu dintii, dupa impartasanie.
Reply With Quote