Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #304  
Vechi 31.05.2010, 18:40:29
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
...dupa multa lectura, iti spun sincerca nu am reusit sa prind intelesul "ne-curatiei" femeii, care nu se refera desigur la murdaria fizica (sau de alt fel). Ci avand in vedere ca aceste scurgeri sunt consecinta caderii Evei ("Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni". ) cred ca atitudinea fireasca ar fi de asumarea starii de pacat si de umilinta, caci nu este nimic de lauda in aceasta in aceasta stare, mai degraba este memento al neascultarii Evei.
Si Maica Domnului a parasit templul, cu toate ca ea a dus o viata mai curata decat a oricarei alte femei vreodata nascute pe pamant....
Sa le luam pe rand, dupa cele bold-ite:
a) Sincer iti spun ca aceasta TEMA ma preocupa in mod special! De aceea am mentionat in prima postare ca intreb in stanga si in dreapta Duhovnici, Stareti, Preoti, profesori, Teologi, sa imi demonstreze cineva cu ARGUMENTE ca femeia este ne-curata in perioada lunara! Sincer iti spun ca NIMENI nu ma convinge, ci mi se spune „e necurata si gata! fara discutii!” Cum poate un om CRESTIN ORTODOX sa zica asa ceva??? Adica Ratiunea lasata ca si „chip” a lui Dumnezeu pe langa vointa si sentiment de Insusi Dumnezeu, nu are niciun rol decat habodnicia extremista a unora??? Ca si tema cu deasa sau rara impartasire! parerile sun N...
Spune clar si Sf.Atanasie si Sf.Ioan Gura de aAur ca FEMEIA NU ESTE NECURATA! Aceasta idee trebuie parasita de mintea CRESTINULUI ORTODOX, mai ales de FEMEI... NU este pe acest pamant zidit de Dumnezeu vreun lucru CREAT de Insasi mana Sa Sfanta care sa fie NE-curat! NU este asa ceva! Si cine sustine asta GRESESTE impotriva lui Dumnezeu Tatal Creatorul!

b)Scurgerile sunt „consecinta” caderii femeii, dar sa NU UITAM ca Domnul a lasat Taina Sf.Botez ca TAINA SPALARII DE PACATUL STRAMOSESC! Asadar ce pacat mai ai in FIREA ta??? Restul de dupa Botez, dai raspuns TU personal de fiecare fapta in parte, dar NU raspunzi tu pentru ce a lasat Dumnezeu in firea ta! Asa ca NU ai nici o opreliste sa te atingi de lucrurile Sfinte sau sa nu mergi la Sf.Biserica! Asa ne spunea la Cursul de Drept Canonic: „e o prostie sa consideri femeia necurata, daca asa a last-o Dumnezeu! Ar trebui sa Il acuzam pe Dumnezeu ca este vinovat de ne-curatia femeii!” NU vreau sa repet din postarile anterioare, reciteste fratia ta cu luare-aminte, ca nu am scris vizand apararea femeii, ci sa spun CRESTINILOR ca FEMEIA NU ESTE NECURATA IN PERIOADA! Nimeni niciodata nu va putea demonstra ca e necurata!

Cum oare pacatele (curvia, ferirea de nastere de prunci, injuratul, fumatul, BARFA - care e ucigatoare de suflete, minciuna, betia, imbuibarea, invidia, sulemenitul, lenea etc) NU ii suna in minte ca sa nu se apropie de cele sfinte, ci numai FIREA lasata ei de Insusi Dumnezeu? De ce avand pacate NE APROPIEM de cele sfinte? De ce in perioada cand ASA TE-A LASAT INSUSI DUMNEZEU nu te apropii de cele sfinte?

c) „cred ca atitudinea fireasca ar fi de asumarea starii de pacat si de umilinta”- de ce numai in perioada? in tot restul timpului trebuie sa fie indiferenta femeia? Numai in starea aceasta ii vine starea de pocainta? Revin: de ce cand pacatuieste nu e asa de umila ca „in perioada”? NU este asta o inselare draceasca? Cu siguranta, ca diavolul se straduieste sa ameteasca mintea crestinei noastre ca sa nu se apropie de cele sfinte spunandu-i ca este pacat! ca doar ce urmareste sarsaila? sa INDEPARTEZE PE OM DE DUMNEZEU! Iata indepartarea femeii de cele sfinte si de Biserica este o reusita draceasca in indepartarea omului de Dumnezeu! Discernamantul duhovnicesc ne lipseste multora! De aceea nu vedem ce e bine si ce nu!

d) Maica Domnului NU a parasit templul si Sfanta Sfintelor pentru alt motiv decat pentru Nasterea Domnului Hristos! daca nu ar fi nascut pe Domnul, nu mai intra in Sf.Altar si nu se mai numea MAMA Domnului!
Spun unii ca nici Maica Domnului nu intra in templu cand era in perioada! NU avem NICIO marturie, nici apocrifa nici lasata de la Sfintii parinti!
Iar daca ne luam dupa Legea Mozaica, se poate sa nu fi intrat (dupa Nasterea Domnului), caci era impartit templul pentru femei si pentru barbati! Iar Maica Domnului a fost luata IN sfanta Sfintelor tocmai pentru a prefigura pantelecele ei NASCATOR de Hristos, asa cum azi o avem pe Maica Domnului deasupra Altarului, care preinchipuie si pantecele ei din care S-a nascut Hristos sa Se Jertfeasca pe Masa Altarului!
Discriminarea femeii de catre evrei era foarte exagerata!
Cert este ca Arhanghelul Gavriil cand a venit la Dansa aducandu-i vestea cea buna, Maica Domnului avea 15 ani, caci la varsta de 3 ani a intrat in Sfanta Sfintelor, si a stat 12 ani! Deci a stat in Sfanta Sfintelor, cum i-am zice noi azi Sf.Altar! iar Dansa nu a fost scoasa afara de NIMENI, nimeni nu a dat-o afara! Ci chemarea de MAMA a Domnului a fost inteleasa numai de Dreptul Iosif care trecuse de 80 de ani! De aceea a fost data spre „logodire” lui, ca sa se pastreze fecioria Ei spre nasterea lui Hristos, timp in care si dupa care, a RAMAS FECIOARA!

Iar ca si concluzie las afirmatia Arhim. EFREM de la Vatopedu din Sf.Munte, rostit la o sinaxa a staretilor si staretelor din Arhiepiscopia Alba-Iuliei de la manastirea Recea. Cei care vor, pot citi intreaga prelegere a parintelui pe blogul manastirii Vatoped vatopaidi.wordpress.com:
Într-adevăr, nu se pot împărtăși oricând, ca monahii, însă nici la maici nu se întâmplă zilnic slăbiciunea firii. Dealtfel, de la o anumită vârstă încetează. Vedeți, cât mă întristez că unii duhovnici, în lume, le zic femeilor care au această neputință, să nu meargă la biserică. Dar femeia nu este vinovată de acest lucru! Și atunci, de ce să nu meargă la biserică? Să nu se împărtășească, da. Însă nici să nu se închine la icoane? De ce să nu se închine? Mai zic unii că n-are voie nici să ia anafură. De ce să nu ia anafură? Are vreo vină? Este o greșeală!
__________________
Reply With Quote