Subiect: Lady Gaga
View Single Post
  #14  
Vechi 23.04.2014, 00:15:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Uneori e atat de "subtil" diavolul ca sare tocmai peste subtilitate. Si ce face?
Iti spune sa nu le faci pe alea "mari" ca asta este important. Lasa ca pe alea "mici" le iarta Dumnezeu. Tu sa nu omori, sa nu furi... era sa spun sa nu fii desfranat. Dar era sa gresesc. Desfranat poti sa fii. Aici o "baga" pe aia cu "iubirea". Pana la urma cui faci rau daca esti defranat? Nimanui. Deci nu e dintre alea "mari". Si dupa incepe cu: lasa ca postul nu este important. Chiar Mantuitorul spune ca nu ce intra in gura spurca pe om. Si na, pana la urma tu esti tanar, ai nevoie de enegie, ai nevoie sa te hranesti. Dupa iti spune ca nu ai nevoie de preoti si Biserica. Ce tu nu esti in stare sa interpretezi Sf Scriptura singur? Este de ajuns ca tu crezi in sinea ta (si asta este extrem de frecventa). Ca ce rau iti face sa asculti Lady Gaga? Ca ce rau mai face nu stiu ce? Ca cine sunt unii care au trait acum sute si mii de ani sa iti spuna tie ce sa faci? Cu ce sunt ei mai buni decat tine? Cum pot ei sa dea staturi pentru o lume in care nu au trait. Etc. Si uite asa incet-incet diavolul nu-si mai bate capul cu tine ca te "rezolvi" si singur.

O fi si cum zici tu Lucian , dar nu am prea vazut exemple de lucruri mici in ce ai zis .Cele enumerate de tine erau pacate grele .

In alta ordine de idei, cu un om care are nevoie de ajutor incepi prin a ii intinde o mina , nu prin a il impinge si mai tare inapoi ca nu corespunde unor standarde,prea perfecte . Omul vine insetat din desert , de abia respira , si ca in bancul acela ii refuzi intrarea in hotel ca nu are cravata.
Okei,mi-ai putea reprosa ca nu trebuie sa facem compromisuri ,ca lady gaga are un mesaj profund nociv . Dar eu prefer sa ii dau putina incredere in el, decat sa ma reped in corul celor care ii spun ca e pierdut .

Prefer ca Bogdan sa inteleaga ca tainele ortodoxiei despre puterile sufletesti si lucrarea diavolului sunt in cartile sfintilor , si nu in judecatile sale despre sine.

Si apoi clipul acela de acum cativa ani,era chiar fain ,de exemplu pentru cineva care nu intelegea engleza si nu o cunostea :)
Reply With Quote