View Single Post
  #59  
Vechi 11.11.2014, 02:22:29
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Duhovnicie și psihiatrie

Un text adecvat temei topicului! - depresie și rugăciune
Un articol foarte dens, în care găsim opinii ale preoților-psihiatri, ale sfinților, ale cuvioșilor totodată și medici de profesie:

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2013/...ie-duhovnicie/

Mitropolit Antonie Bloom:
Cand boala a inceput sa progreseze, mi s-a cerut parerea. Cum am zis mai sus, pe atunci eram medic si am fost consultat in aceasta calitate. Mi-au zis: L-am stropit cu aghiasma, s-a spovedit, i s-au facut molifte, maslu, a fost impartasit -dar nu s-a vindecat. Continua sa fie bolnav. Ce este de facut?
Am raspuns atunci: Trimiteti-l la spital ca sa ii faca electroterapie. Imi amintesc cu cata indignare mi s-a raspuns atunci: Ce, esti necredincios?! Crezi ca socurile electrice pot face ce n-a putut face rugaciunea?! Dar daca lucreaza in el diavolul?!
Atunci am dat un raspuns sincer si provocator. Am zis: Știti, daca este la mijloc lucrarea diavoleasca, socurile electrice n-o sa-i faca diavolului nici un rau, dar pe om pot sa-l salveze...Propunerea mea a fost intampinata cu mare nemultumire, dar bolnavul tot a trebuit dus la spital. In spitalul cu pricina lucram eu, si ca atare il vedeam in fiecare zi de la Dumnezeu. Nimeni nu putea intra in contact cu el. Dar apoi si-a venit dintr-o data in fire.

Cand a iesit din spital vindecat multumita ajutorului medical, s-a dovedit ca se intamplase cu el ceea ce a spus Sfantul Ioan din Kronstadt.

Last edited by Ioan_Cezar; 11.11.2014 at 02:40:53.
Reply With Quote