View Single Post
  #1859  
Vechi 06.01.2019, 19:21:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Sofia, eu de cand am devenit activ pe forum am scris mii de mesaje despre ecumenism, m-am uitat la mesajele tale si abia dupa sinodul din Creta ai inceput sa scrii despre aceste lucruri (suntem inscrisi amandoi in acelasi an pe forum). Deci e foarte probabil sa cunosc mai multe despre acest subiect decat tine. Nu stiu, de exemplu, daca ai inteles invatatura care spune ca in afara Bisericii nu exista mantuire, una din principalele invataturi negate de ecumenism.

Nu-ti scriam acest lucru daca nu stiam despre ce e vorba. Am discutat despre acest subiect mult timp pe forum, eu am analizat acea carte, dar tu nu te-ai uitat pe ea. Chiar acolo scrie ca a fost scrisa de calugarul Neofit chiar in Brasov, unde s-a retras dupa ce fost expulzat din Muntele Athos. Sf. Nicodim Aghioritul a reeditat, probabil, cartea, aducand cateva adaugiri. Desi e posibil si sa-i fie adaugat numele sau dupa aceea, mai ales ca Sf. Nicolae Velimirovici, tot un sfant colivar, traduce doar a doua carte a sa, despre deasa spovedanie. Asa cum spune diac. Ica (desi sustine deasa impartasire), catolicii adoptasera cu putin timp inainte practica impartasirii dese, de la care a preluat-o calugarul Neofit. Nu exista o asemenea practica in ortodoxie pana atunci si nici dupa aceea, a reparut doar in sec. XX, dupa parintii colivari. In acea carte principalul argument este interpretarea eronata a canoanelor de catre un canonist din sec. XII, contrazis chiar de canonistii din acea perioada, care au observat ca era absurd ce talcuise acesta. Aceasta practica este promovata chiar de ecumenisti, care sunt influentati de practica de la catolici, de la acestia am vazut ca au preluat-o si cei ce au devenit nepomenitori.
EU AM CARTEA AM CITIT-O DE DOUA ORI SI E SCRISA DE SF.NICODIM AGHIORITUL SI TRADUSA LA BRASOV DE ACEST CALUGAR NEOFIT.Scrie asta in prefatza cartii
__________________
Reply With Quote