View Single Post
  #1  
Vechi 01.04.2012, 21:38:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit Hristos, pelicanul si ziua pacalelilor

Pe langa subiecte precum botanicile si zoologia in iconografie si teologie, s-au gandit unii sa abordeze si subiecte precum ornitologia din perspectiva biblica.

Dintr-un articol intitulat „Ce au in comun Hristos si un pelican?” de pe site-ul doxologia.ro al Mitropoliei Moldovei si Bucovinei, am aflat ca pe langa ziua pacalelilor, in 1 Aprilie e si ziua mondiala a pasarilor.

Articolul respectiv face multe referiri la pasarile cerului, cocostarci, corbi, porumbelul lui Noe s.a. „Până și barza își știe vremea sa hotărâtă sub cer; și turturica și rândunica și cocorul iau aminte la timpul când trebuie să vină. Iar poporul Meu nu cunoaște hotărârea Domnului.” (Ieremia 8)
Si aminteste si de Sf. Ambrozie al Milanului, care a dedicat o intreaga omilie pasarilor, numita chiar „Despre pasari”.

Mi-am adus aminte ca am scris si eu o postare mai demult pe acest forum despre legatura dintre Hristos si pelican, pe un topic care, din pacate a fost sters (habar n-am din ce motiv). Si daca imi amintesc bine, exista si un editorial pe site care abordeaza aceeasi tema.

Analogia dintre Hristos si pelican nu e noua, nici pentru ortodocsi, nici pentru catolici, dar merita innoita, as zice, si mai ales merita sa dam mreaja mai la adanc sa vedem ce taine ne dezvaluie.
Asa ca, daca tot e ziua mondiala a pasarilor, va propun sa ne gandim la ele dintr-o perspectiva teologica.
Reply With Quote