Subiect: cuvinte de folos
View Single Post
  #1125  
Vechi 13.09.2015, 22:17:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Părintele Calistrat :

I-am spus intr-o zi la o doamna care zicea:
- Parinte, eu as veni mai des la biserica dar slujba e cam lunga, sa stau pana la orele 12.00 sau 13.00..
- Doamna in curand normele europene vor face o biserica tip McDonald's, cu pista de masini pe la usa altarului, cu un geam unde vei intinde prescura si lumanarea din mers pe geam! Nu radeti! Si a ramas foarte surprinsa de aceasta atitudine a mea ca am ironizat-o. Pentru ca ea nu a inteles ca Dumnezeu a flamanzit 40 de zile pe Muntele Carantania si a avut rabdare pentru pacatele intregii lumi, sa indure ispitele diavolilor ca sa ne putem noi mântui! Si tu nu poti sta o ora in biserica! Vai ce sa-ti spun, ti se strica "toacele"! Vino la biserica cu sandale cu talpa dreapta ca sa nu te doara picioarele si cand te duci in societate, iti pui "cataricii"!
Ortodoxia nu este o pista rosie de catifea pe care defilezi printre trandafiri, parfumuri si arome cu lumanari aprinse printre voaluri si zefir! Acesta este o inchipuire a mintii noastre slabe omenesti.
Noua ne lipseste discernerea! Suntem un popor de nauci pe care oricine vrea sa-l manipuleze, reuseste! Deci, sa ne lasam "manipulati" numai de cuvantul Sfintei Scripturi!
Reply With Quote