View Single Post
  #1  
Vechi 17.09.2015, 23:25:04
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit Mai sunt baieti crestini? Unde?

Doamne ajuta, fratilor!

Am si eu o nelamurire: in zilele anului 2015 mai sunt baieti seriosi, credinciosi care isi doresc o prietenie care sa duca la casatorie? Nu de alta, dar in ultima vreme in jurul meu numai despre dezamagiri, despartiri aud, prietenii rupte. Si culmea, de la oameni traitori ai ortodoxiei. Cunosc multe fete care tin randuiala, post, spovedanie, fac canon dupa canon, merg in pelerinaje/ iesiri ortodoxe etc si tot singure sunt, desi au o anumita varsta si-si doresc pe cineva; si ma refer aici la fete frumoase la chip, inteligente, harnice.
O faza recenta care m-a si determinat sa scriu aici, este despre o fata din biserica , i-a facut parintele cunostinta cu un baiat si baiatul dupa 4 luni a zis ca nu mai vrea sa fie impreuna...
Si nu e caz singular, stiu situatii multe in care tot baieti din biserica au parasit fetele, ba chiar si cu nunta stabilita, nasi etc.+ alte cazuri in care ei s-au dovedit neseriosi/ nehotarati. Nu te poti juca cu sufletul unei fete chiar asa - e ucidere sufleteasca sa-i faci cuiva promisiuni si apoi sa dispari, sa te desparti hop-top.
Sa-mi fie cu iertare, nu vreau sa judecam pe nimeni, dar daca cei din biserica fac asa , de ce sa ne miram de cei din lume.
Sunt multe fete cuminti, posibil si aici pe forum, care sufera ca nu au pe cineva, nu stiu unde sa cunoasca, parca toti baietii buni sunt luati.
Da, stim deja cu totii, ca trebuie sa te rogi, sa astepti, sa te faci placuta Domnului , dar pana cand? si unde mai gasesti baieti crestini si serosi? Fiecare fata isi doreste la un moment dat copii, dar ce facem cand nu mai apare dupa ani si ani de rugaciune, post, asteptare, el , alesul. Unde sunt baietii care vor o casnicie spre mantuire?
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote