View Single Post
  #24  
Vechi 20.09.2015, 15:16:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Am inteles: vizitele la psiholog/psihiatru(cu antidepresivele necesare), grup de suport(unde dupa ce trece entuziasmul inceputului ajunge de undeva pkecat), prezenta unui parinte duhovnic( in care e greu sa te increzi, daca esti facut tandari pe dinauntru din copilarie, nu ca nu ai vrea) etc..Si daca toate astea nu merg?Cum poate fi ajutat cineva, ce i-am putea spune pentru a capata o speranta pe care niciodata nu a avut-o.Cred ca atunci cand folosim cuvinte atat de frumoase, plini de entuziasm,de fapt le spunem tot pentru noi.Pentru cei aflati in situatia asta e prea putin.
1. Nu, nu e vorba de vizite. De vizitat putem vizita Muzeul Țăranului Român, casa Poporului sau Luvrul. Când un om e bolnav nu concepe relația cu terapeutul ca pe o vizită, ci cam așa cum făceau cei de la scăldătoarea din Vitezda. Vorbim aici de o terapie. Asta e o treabă serioasă. Uneori poate dura ani de zile. Asta e realitatea.
2. Entuziasmul începutului poate fi o capcană pentru mulți. Faptul că după entuziasm pacientul se întoarce de unde a plecat se numește recădere și se tratează, iarăși, în cabinet și în biserică. E o problemă specifică a psihoterapiei și a psihiatriei, precum și a relației duhovnicești. Nu e de flecărit în publicul de gură-cască.
3. Duhovnic în care e greu să te încrezi? Păi, unde l-ați dus doamnă? La vraci? La Mița ghicitoarea? Păi de încrezut în duhovnic e vorba? De când punem așa problema în Biserică?

Una peste alta, eu nu înțeleg ce vreți de fapt. Ridicați o problemă de strictă specialitate (pacient depresiv cu tentative de suicid și care acuză lipsă de speranță, lipsă de sens al vieții etc.) și ne oferiți următoarele:
1. Psihoterapie, nu merge.
2. Psihiatrie, nu merge.
3. Duhovnic, nu merge.

Și ce vreți de fapt? Să spunem și noi, cu dvs. în cor: nimic nu merge! Dar știm noi mai bine, forumiștii lu pește prăjit (sau fiert?) cum facem să meargă! Credeți că posedăm rețete miraculoase?

Problema e una de strictă specialitate și nu se rezolvă cu aiureli esperantiste și bonomie siropoasă "creștină", ci exact cum am spus: în relații terapeutice concrete, față către față cu: psihiatru, psihoterapeut, duhovnic. Iar dacă pacientul nu vrea să coopereze, atunci să-i fie de bine. Primește fix ce a ales.
Vrea cumva atenție și afecțiune pe o cale morbidă, de șmecheraș care se hrănește, sub masca lui îndurerată, cu energia vie a celor dispuși să îl compătimească?
Se ține de lamentații nesfârșite și șantaj cu suicidul?
Atunci să avem în vedere că sunt și alți oameni bolnavi, care stau la coadă la cabinet ori în tinda bisericii. Și care chiar vor să trăiască și să se însănătoșească! Aceștia, da, merită să fie ajutați și primesc deja ajutorul prin atitudinea lor deja smerită.
Reply With Quote