View Single Post
  #569  
Vechi 26.09.2015, 12:43:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Părinte, necredința s-a întins mult în vremea noastră.
Da, dar adesea chiar și la aceia care spun că nu cred în Dumnezeu se vede ascunsă înăuntrul lor puțină credință. Odată mi-a spus un tânăr: „Nu cred că există Dumnezeu!”. „Hai mai aproape”, i-am spus. „Auzi cum ciripește rândunica? Cine i-a dat această harismă?” Sărmanul a fost mișcat de aceasta. Îndată i-a plecat acea împietrire a necredinței și i s-a schimbat fața.
Altădată, au venit doi vizitatori la Colibă. Erau cam de 45 de ani și trăiau o viață foarte lumească. Și precum noi, monahii, spunem: „Deoarece viața aceasta este deșartă, le lepădăm pe toate”, tot astfel și aceia spuneau, dar exact opusul: „Nu există altă viață”. De aceea, atunci când erau tineri și-au lăsat studiile și s-au aruncat în viața lumească. Au ajuns în punctul în care erau niște „cârpe”, atât sufletește, cât și trupește. Tatăl unuia dintre ei a murit de supărare. Celălalt a distrus averea mamei sale și a îmbolnăvit-o de inimă. După discuția pe care am avut-o, au văzut lucrurile altfel. „Ne-am făcut netrebnici”, spuneau. I-am dat unuia o icoană pentru mama lui. Am vrut să-i dau și celuilalt o icoană, dar n-a luat-o. „Dă-mi o scândurică din cele pe care le rindeluiești”, îmi spune. „Nu cred în Dumnezeu. Eu cred în sfinți”. Atunci i-am spus: „Fie că ești oglindă, fie capac de cutie de conservă, nu strălucești dacă nu cad razele de soare peste tine. Sfinții au strălucit cu razele harului lui Dumnezeu, precum stelele strălucesc cu lumina luată de la soare!”.
Cuviosul Paisie Aghioritul
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote