View Single Post
  #71  
Vechi 21.05.2017, 23:35:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Adevarat a inviat si bine te-am gasit !
Ai vrut sa ajungi singura si chiar ai reusit...

Si eu de multe ori m-am intrebat de ce cand am reusit sa dau de tine pe un canal de socializare main stream ,unde puteam comunica mai usor si pastra legatura ,de ce nu participi?
Probabil traiesti dupa canoanele societatii si iti este teama de judecata si osanda familistilor ,pt care lucrurile sunt clare,ori esti casatorit ,ori esti calugar.

Daca ne-am pune mintea cu lumea,am fi morti deja ...ca pana si cel mai fruntas bisericos il pizmuieste pe altul si-l judeca pt niste aspecte neintelese de o minte densa.
Nu esti nimanui datoare cu explicatii ,vietuieste prin lume ,fa lucruri bune de care oamenii sa-si aduca aminte,spune cuvinte calde sau intelepte dupa situatie si traieste normal ,neizolata ca o paria.

Daca dorinta de a te izola provine din faptul ca nu te integrezi in societatea traditionala, atunci nu este o izolare cu folos ci frica de a nu fi descoperita si pusa in fata interogatoriului.
Cum am mai zis,nu esti datoare cu explicatii decat lui Dumnezeu si ocazional,duhovnicului.
Cu lumea trebuie sa fi ferma,sa spui cu claritate pana unde pot judeca si ce anume pot intreba. Daca merg prea departe cu mojiciile ,le poti spune senin ca nu esti pregatita sa vb despre asta si nici macar nu le foloseste lor la ceva,sa stie.

De fapt nu trebuie sa te izolezi tu singur,te izoleaza ea,lumea -daca nu esti pe placul ei :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote