View Single Post
  #28  
Vechi 27.01.2021, 19:02:04
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din pacate teologia ta este :

1. Facuta de tine singur inafara Bisericii si a Sintilor Parinti - deci ESTI ERETIC, contrazicand ce zice Biserica

2. Nu ai binecuvantare de la Biserica

3. Nu ai nici un probatoriu corect care sa fie sustinut si de Biserica astazi, nici stiintific, nici factual in nici o dimensiune



Pentru aceste puncte tu esti INAFARA BISERICII IN ACEST PUNCT pentru ca propui ceva despre creationism pe care Biserica are deja suficienta informatie si are deja concluzii proprii.

O astfel de EREZIE CREATIONISTA care intra in Biserica, trebuie sa fie combatuta fiind la toate nivelele o erezie: Ca metodologie, ca lipsa de argumentare, ca iesire din Biserica, drept consecinte astazi si pe viitor.

Ce zici tu nu sunt simple propuneri, ci de fapt este o EREZIE IN BISERICA. Este o teologie ERETICA !!!

Intelege ca Biserica are ceva ce se numeste CREDINTA, care este invatata doar de Sfintii Parinti. Nu de fiecare in izolare.


TU ESTI RUPT DE BISERICA, DE SFINTII PARINTI !!!

NU AI NICI UN CITAT DIN SFINTII PARINTI PE ACEASTA PROBLEMA !!!

ESTI ERETIC !!!


Ai evitat unirea si unitatea cu Biserica in propunere. O dai cu abureli de tipul scriptura, tu personal... vrajeli. Nu esti capabil sa fii unit cu Biserica in propunerea ta.

Ai dus la episcopul tau scrisa propunerea ta sa iei Binecuvantare ?????? Evident ca nu ai curajul sa mergi cu asemenea INEPTII LOGICE SI TEOLOGICE la un episcop sa iti valideze elucubratiile de logica dar si teologice..

De fapt din ce am vazut tu doar presupui ca esti legat de Biserica, tu nu ai nici cea mai mica validare si aprobare din partea Bisericii. Te scoate episcopul pe usa afara si iti da si un sut in fund cand aude elucubratiile tale.

Vorbesti despre un monument de prostie si de logica pe care il sustii cu mare aplomb.

Propunerea ta este un MONUMENT DE PROSTIE dar si INAFARA BISERICII.


Succes cand o sa iti iei un sut in fund de la episcop. Sa ne dai de stire. Evident ca nu ai curajul sa faci asta.

CHICKEN !!!
Îmi pare rău că trebuie să mă amestec în discuție.

1. În punctele 1, 2, 3 domnule gpalama faceți niște acuzații foarte grave și înfricoșătoare, dați niște sentințe (în necunștință de cauză de parcă ați fi sigur că aveți dreptate sigură socotindu-vă pe sinele dumneavoastră în unitate deplină cu Ortodoxia și cu Sfinții, cu toată Biserica in sensul în care credeți că sigur toți vă dau dreptate, vă aprobă și vă susțin afirmațiile.

Restul postării e o demonstrație logică a punctelor 1,2,3 pentru a dovedi autorul teoriei ca fiind așa cum afirmați, susțineți, osândiți, umiliți.

2. Faceți fără nicio rușine și fără discernamânt niște afirmații vrednice de focul gheenei (stărnind o lapidare publică) :

-despre teoria lui: ”Vorbesti despre un monument de prostie si de logica” , ” fiind la toate nivelele o erezie”, ”Este o teologie ERETICA” ,propunerea ta este un MONUMENT DE PROSTIE si INAFARA BISERICII”

-despre el : ”TU ESTI RUPT DE BISERICA, DE SFINTII PARINTI ”, ”ESTI ERETIC”, ”abureli, vrajeli. Nu esti capabil”, ”nu ai curajul să mergi cu asemenea INEPTII LOGICE SI TEOLOGICE”, ”elucubratiile de logica si teologice” ,”tu doar presupui ca esti legat de Biserica, tu nu ai nici cea mai mica validare si aprobare” , iti da si un sut in fund cand aude elucubratiile tale” , ”Evident ca nu ai curajul sa faci asta.CHICKEN !!!”

Se dovedește că ești un om care a luat locul lui Dumnezeu și al bisericii ortodoxe dar și locul bisericii cerești birutoare plină de sfinți prin faptul ca ai acuzat și judecat fără să fi judecător, ai osândit fără să faci parte din sfântul sinod, ai umilit, ai lovit-jignit-afirmat lucruri de o gravitate maximă la adresa unui coleg de al tău de forum și frate ortodox.

Un om care ia locul lui Dumnezeu și dărâma prin prostie-trufașe (te rog să mă ierți) pe fratele său nu este ascultător de Dumnezeu și următor lui Hristos, nu este ortodox, nici măcar om nu este ci un lup în haină bisericească foarte mare.

Deci dragul meu prieten. Cere-ți iertare celui căruia îi aduci astfel de supărări și jigniri dar și celor de pe forum pe care îi smintești ispitindu-i și atrăgându-i întro rătăcire a ta, întro formă diabolică de a-ți manifesta Credința! Nu se vede că o ai căci manifestarea ta dovedește necredința!

Te lauzi cu logica dar ce logică ai dumneata? Dacă nu știi, nu pricepi, nu înțelegi daca are sau nu are (dreptate, adevăr, aprobare) cum ești tu atât de sigur că n-are încât faci afirmații teorizatoare și distrugătoare la adresa lui bagând frică-superstițioasă în mintea posibililor cititori printre care mă număr și eu de parca ai avea tu toată dreptatea împreuna cu toata biserica și cu toti sfinții?

Te crezi cumva Dumnezeu? Te crezi cumva Sfântul Sinod? Te crezi cumva cinul monahal al sfinților părinți? Te crezi ierarh peste parohia omului cu teoria? Te crezi dreptul drepților? Te crezi mai mare ca sf. Ilie sau Ioan Botezătorul?

Asta rezultă din textul tău, de prost gust și de o crasă mediocritate intelectuală, morală, logică și lingvistică, rezultă că ești căzut în mândrie și trufie și că te-ai dus în ispită așa ca toată lumea.

Deci cine ești tu domnule Cain ca să-ți permiți să ucizi pe fratele tău Abel?
Sunteți cumva fără de păcat ca să dați primul cu piatra?

Sper că nu te superi dacă m-am amestecat. Dar pe un forum ortodox nu se poate posta așa ca dumneata ca să nu mă sesizez din oficiu, nu ca judecător sau lup moralist ci ca un păcătos și ortodox oarecare.

Cum poți afirma că el e CHICKEN când se vede că își asumă și își susține o teorie logică, coerentă, contrară tuturor teoriilor unei lumi întregi, pe care eu am înțeles-o și i-am dat dreptate? Și eu cred în teoria PacMan3D-nD și am înțeles-o, pe ici pe colo, în părțile esențiale. Iată că nici eu nu sunt un pui de încurcă speriat de bombele înfricoșătoare lansate de iudeii lumii încât să nu-mi marturisesc credința întro ”erezie”.

Sigur că cineva e fricos pe aici pe forum însă nicidecum nu el e acela.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 27.01.2021 at 19:17:54.
Reply With Quote