Subiect: buna ziua
View Single Post
  #4  
Vechi 18.03.2010, 09:26:34
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acum vreun an jumate imi cautam si eu duhovnic. Am intrebat peste tot si am gasit pana la urma un preot bun. Chestia e ca acest preot e atat de cautat incat mereu e coada lunga la el la spovedanie, chiar si cand voiam un sfat sau o binecuvantare trebuia sa stau mult sa astept. Si spovedania era oarecum in viteza, caci programul era incarcat si oamenii asteptau...

In sfarsit, am ajuns intamplator (sau nu) sa cunosc un alt preot pe care m-am hotarat sa-l fac duhovnic. Am cerut binecuvantarea de la primul si asa acum ma spovedesc mai in voie, cand am nevoie de un sfat imi raspunde la telefon, am o relatie mai apropiata cu indrumatorul meu spiritual.

De ce ti-am spus toate acestea? Pentru ca trebuie sa intelegi ca nu vei gasi intotdeauna din prima duhovnicul care ti se potriveste, trebuie putina rabdare. Stie Dumnezeu de ce ai nevoie si ti-l va scoate in cale. Eu, cand am vazut ce minte clara are omul asta, ce viziune relaxata are asupra vietii de crestin (desi e preot-caulgar), cat de prompt raspunde la telefon si la invitatia de a ma ajuta (am batut multe drumuri cautand un preot sa-mi faca o sfestanie acasa), am zis: multumesc Doamne!

Asa ca, trebuie sa cauti ca sa gasesti. Si nu spera sa intalnesti Supersfinti cu puteri miraculoase, multumeste-te cu Sfinti normali ai vremurilor noastre. :)
Personal, ti-as recomanda pe parintele Ioanichie de la Manastirea Frasinei.Eu un duhovnic deosebit.Bineinteles, trebuie sa ai rabdare pt a asta de vorba cu Sfintia Sa, dar poti sa mergi cu o zi inainte la manastire(cazarea e gratuita) si sta de vorba cu d-voastra cat vreti.
Reply With Quote