Subiect: Ortodoxia
View Single Post
  #25  
Vechi 22.09.2011, 08:35:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Apreciez cuvantul dv. Si intru totul sunt de acord cu dvs.
am intrat aici din dorinta de a lua contact cu o comunitate ortodoxa (credeam) tocmai pentru ca ma gandeam ca o sa vad cum simt si alti ortodocsi trairea ortodoxa. Traind in tara straina si fiind oarecum izolata de membrii ortodocsi greci de aici, bariera fiind limba, am simtit nevoia sa impartasesc propriile mele trairi si simtiri celor ca si mine ortodocsi.
Viata mea crestina se reduce astfel la dialogul dintre minte si Dumnezeu prin rugaciune. In biserica neintelegand slujba , o traiesc prin prisma rugaciunii personale - dialog cu Dumnezeu. Iar serile prin citirea scrierilor parintilor nostri dragi. Si fireste legatura permanenta cu parintele meu - invatatorul meu care din fericire este roman.
Asadar atunci cand am decis sa intru aici am intrebat daca este bine sau nu. Si mi s-a spus asa: scrieti daca va face bine, chiar daca unii va vor ocari pentru ca poate cineva se va si folosi. Mai tarziu veti ramane cu rugaciunea si mai putin cu scrisul.
E adevarat ca de o saptamana am indoieli mari daca aici este cu adevarat o comunitate ortodoxa care traieste si simte ortodoxia , nu toti, dar a multora dintre ei.
Eu aici nu caut informare, pentru ca am, Slava Domnului , parintele imi recomanda mereu ce sa citesc si imi explica tot ce nu inteleg. Cautam sa simt si sa traiesc in comuniune cu romanii, fratii si surorile mele si impreuna in comuniune cu Hristos. Dar nu am gasit asta. Am gasit multa violenta, multa ura, multa mandrie, mult egoism.

Si ca sa vedeti cata dreptate am , va dau doar un singur exemplu:
Userul Anna care sistematic m-a jignit si care s-a aliat cu userul LaPetitMoc. Cum poate un crestin traitor si iubitor de Hristos sa se ataseze si sa faca front comun cu mandria si rautatea impotriva unui alt crestin? Ce fel de crestin te numesti cand lepezi credinta ortodoxa si lovesti pe fratii tai crestini? Cand calci in picioare invatatura crestina doar din dorinta de ati satisface propriul eu?
Pentru ca LaPetitMoc si Soaree una femeie ortodoxa mieroasa si altul barbat razbunator sunt aceeasi persoana. Care pentru acest fapt au fost banati descoperindu-se ca posteaza de pe aceeasi adresa de IP.
Acestia sunt cei care m-au jignit si care si in picioare m-au calcat. dar eu stiu ca am pe Dumnezeu cu mine si stiu ca ceea ce spun aici este ceea ce simt si traiesc. Si mai stiu ca ce e de la Dumnezeu dainuie si ce e de la diavol piere.
Si mai stiu ca indiferent de cati useri renascuti dupa doamna academician prietena cu crestina Anna vor veni nu imi vor face rau. Ca il simt pe Dumnezeu cu mine.
Eu stiu ca ati apreciat pe Ana , ca doar e usor sa scrii ortodox, dar daca ati fi citit ce am postat mai sus din cursul de dogmatica ati fi vazut ca fara impletirea cu trairea ortodoxa si fara Duhul cel Sfant totul e in zadar. Si ca , chiar daca va inseala un an , doi,. sau un an, la final adevarul tot va iesi.
Apreciez mult scrierile dvs, si pot sa spun ca simtim la fel, asta am vazut, eu caut aici oameni dupa simtire nu dupa poleire si am vazut la dvs simtire. e bine totusi sa fiti atent la oameni ca multi poarta mai multe masti.
Ma iertati de sfaturi, daca suna asa, nu va suparati ca indraznesc, dar pentru ca va apreciez atat de mult am facut asta.
Dumnezeu sa va calauzeasca!

Multumesc Domnului ca mi-a dat rabdare sa pot sa trec peste toate!
Cind eu am postat parerea mea , am postat exact ceea ce aveam in suflet , am postat ceea ce eu cred ca , din punctul meu de vedere, este adevarul fara a dori sa epatez sau sa ma rasboiesc cu cineva .
Pur si simplu am postat ceea ce cred eu ca ar trebui sa fie o comunitate crestina .
Raspunsul dvs. insa imi atrage atentia , in primul rind prin sinceritate , lucru mai rar intilnit si pt. care va apreciez iar in al doilea rind prin aspectele despre useri pe care ii apreciam mult .
Faptul ca apar rar si doar in anumite subiecte arata ca , asa cum remarca un user la un moment dat, deja am spus ceea ce aveam de spus pina la acest moment pt. a fi cunoscut cine sunt ca parere, conceptii, tendinte, nevoi si fel de a marturisi. Dar asta nu insemneaza ca nu urmaresc in primul rind site-ul , care este bun, si in al doilea rind forumul de discutii .
Este adevarat ca apreciez cele doua userite pe care le nominalizati, ba pot spune ca le apreciez mult , insa modul cum se comporta si cum evolueaza in ultimile 3-4 luni LapetitMoc ma surprinde mult , mi-a atras atentia si m-a dezgustat . Este iarasi adevarat ca ceea ce am spus acum este o parere personala , ca este relativa la mine , ca asemenei mie poate si ea avea o contraparere impotriva mea , dar toate acestea nu sunt decit aspecte secundare fata de comportamentul ei care de la un moment dat a deviat clar si evident ! Ma surprinde, daca este adevarat, ca posta sub doua username, ma surprinde mult ca a inceput sa faca simbre si amabilitati cu useri slabi ca valoare teologica si de traire ... in sfirsit , ma surprind multe la ea , nu ma asteptam . Dar ma rog, este numai treaba ei ce face , tocmai spuneam , nu ne putem asemana cu totii .
In ortodoxie nu este primordial incarcatura intelectuala, desi este importanta, ci forta trairii. Probabil ca priveste mai cu nesat la recentele si propriile cuceriri stintifice si intelectuale in dauna trairii ortodoxe profunde si fara echivoc. In sfirsit este treaba ei , eu doar am remarcat faptul ca s-a schimbat si ca nu da semne sa isi revina la cea pe care am cunoscut-o cu 2 ani in urma . Faca dupa cum ii este inima !

Dar revenind la postarea dvs. despre care spuneam ca ma atrage prin aspectul sincer dar si prin subiectul in sine , indrasnesc sa va fac recomandarea (o recomandare nu este ordin, adica nu este musai de executat ci din contra , este benevola !) : postati in continuare in acelasi spirit si rezistati ispitelor iar rasplata va aparea ! dar cu toate acestea sa nu asteptati prea multe de la o lume virtuala in care si cei care pareau buni se strica sub paravanul lipsei de identitate !

NB : vad ca se inteteste proasta inspiratie de a se cere banarea unui user sau a altuia pt. cine stie ce motive comportindu-ne astfel absolut copilareste, ca sa nu zic altfel. Cineva , dintre useri, a introdus aceasta prostie si altcineva a stimulat in mod repetat atitudinea creind in mod abuziv si total nejustificat un curent de procedura care nu indreptateste pe nimeni .
Cui nu ii convine ceva sau altceva ori poate cineva este invitat si este liber sa nu ia in consideratie afrontul sau sa se retraga din discutie, din polemica sau chiar de pe forum . Sa ignore si sa se comporte cu demnitate si eleganta chiar daca este afrontat . Aceasta arata maturitate si maniere fata de un altul pus pe glume proaste .
Dar pt. asta nu este necesar crearea unei opinii si atitudini de prost gust si alegere (adica aceea de a fi banat) sub care mai devreme sau mai tirziu (prin uneltire si aliante ad-hoc) putem cadea toti victime !
Pun intrebarea : cit de crestin sau mai bine zis , cit de interesat sa mai fie crestin este un user care imediat sare la penibila banare ? Cita fatarnicie este aici , unde avem pretentia sa spunem ca suntem o comunitate ortodoxa !!!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 22.09.2011 at 08:52:53.
Reply With Quote