View Single Post
  #8  
Vechi 20.03.2014, 23:55:34
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Zanzabucu14, ce scrii tu mai sus, sunt frînturi de învățături, nu e Adevărul întreg, și foarte probabil că nu e Adevăr deloc, că simt în ce spui un duh al demonilor hristoșilor mincinoși ce îngrijesc de ereziile adventiste, iehoviste sau penticostale.

În fine, amintesc de bogatul nemilostiv și săracul Lazăr, care e o mărturie a vieții de apoi, cum spune și topicul, tot astfel și Biblia, Cartea Cărților. Mai amintesc de glasul sîngelui lui Abel, ucis de Cain, care striga din pămînt, din lumea de dincolo, care e iarăși o mărturie a vieții de dincolo, tot de glasul sîngelui martirilor, de care amintește Sfînta Carte a Apocalipsei, mai amintesc de ridicarea Sfîntului Apostol Pavel pînă la al 3-lea cer, care iarăși e o mărturie a lumii de dincolo, și mai arată și diferitele răsplătiri ce le vor primi creștinii în ceruri, depinde de cerul în care se află. În fine, acestea sunt doar cele ce mi-am amintit acum, pe moment.

Și te invit să citești tîlcuirile Sfinților Părinți ai Bisericii Creștine, la textul Scripturistic amintit de tine, I Tesaloniceni 4, 13-17, că noi nu avem voie, să tîlcuim Biblia de capu nostru, conform II Petru 3, 16 ci avem nevoie de povățuitori cînd citim Scripturile, conform Fap. Apos. 8, 27-31. Nu ? Pentru că spune biblia minunat, că nu toți sunt Apostoli, nu toți sunt învățători, nu toți sunt prooroci, etc.

Ia aminte să nu fi din vreo una din erezii, oricare ar fi. Ci să alungi acel duh al întunericului, care îți dă tîrcoale.

Bucurii, dragul meu frățior.

P.S.: of, că dacă îți tot răspund așa, se duce postul meu. Mînca-te-ar Raiul !

Last edited by Daniel_Ortodox; 20.03.2014 at 23:58:34.
Reply With Quote