View Single Post
  #2  
Vechi 17.11.2008, 07:41:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Sf.Ioan Gura de Aur ne spune ca "atunci cand postim sa postim nu numai cu pantecele, ci si cu ochii, si cu gura (adica sa ne masuram cuvintele si felul in care sunt rostite), sa postim si cu urechile, si cu mainile si cu picioarele si cu mintea"!

Voi cum credeti ca e primit postul inaintea Sfintei Treimi??? e bine sa postim ASCETIC??? sau sa ne indestulam de bucate de post, sa ne "amagim" ca mancam carne, din SOIA si tot felul de chimicale??? sau sa pastram linia de mijloc???
Echilibru , d'le ! Si nu stiu pana la urma urmei de ce sa ne intoxicam mai mult decat trebuie, cand piata este atata de bogata, dar ce-i drept scumpa, dar ce nu-i scump in ziua de azi ? Uite, eu am descoperit, multumita postului , lintea, din cre poti face o sumedenie de combinatii. De ce sa nu recunosc, am folosit si soia, dar cu masura. Cat este cartoful, fasolea, mazarea si varza in floare, nu-mi fac probleme , iar gandul si pofta la carne si celelalte , nu-mi e si ma simt excelent. Dar si de Craciun nu ma dau in laturi de la cozonacii aburind, de la fripturi, caltabos si alte cele. Pana atunci Pauza totala.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote