View Single Post
  #18  
Vechi 04.08.2014, 21:15:22
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu nu-mi permit sa sugerez nimic, ci doar constat, dupa ce au trecut peste 20 de ani, in urma divortului. El a ramas acelasi, constient de vina pe care a avut-o. Intreaga viata a tras pentru familie si casa. Ea nu a avut vreodata vreo ocupatie, in afara de a fi o buna gospodina. Nu i-a purtat niciodata pica pentru decizia ei, si cred ca o iubeste si astazi. Concluzia mea este aceea ca, in urma "alegerii" ei, s-a ales praful de tot: frumoasa lor gospodarie a fost vanduta de ea, iar banii risipiti fara sens. Fetele, una o duce excelent financiar, dar s-a casatorit cu un sectar, renuntand la ortodoxie. Ca mama care mergea regulat la biserica, (si o face si astazi) mie mi se parea extrem de dureros; ea nu pare sa fie afectata de asta. Cealalta fata, la a doua casatorie, tocmai imi cerea sfatul in urma cu vreo doua saptamani exact pe acelasi subiect: sa divorteze. Dupa vreo ora de dialog la telefon, am convins-o sa se apropie mai mult de biserica si mai ales sa ia aminte la mama ei, daca si-a aflat fericirea in urma divortului.
Deciziile pe care le luam noi, fara Dumnezeu, doar fiindca ni se pare ca nu putem suporta, spuneam ca ne vor da "lovitura de gratie", nicidecum ca suntem noi in masura sa ne rezolvam singuri problemele. In fond, pentru ce ne pretindem ortodocsi, din moment ce nu-i nici urma de credinta, poate o "spoiala" care nu tine nici de cald, nici loc de mantuire!...
"Inchiderea ochilor" si "bagat nasul in nisip", este o ipoteza jenanta si nu se pune problema astfel. Oare Dumnezeu nu stie ce-i in sufletul nostru? Oare nu are El solutii la orice necaz al nostru? Oare ne ofera doar promisiuni? Despre ce vorbim noi, aici? Despre cum sa facem voia celui viclean, sau voia lui Dumnezeu, care ingaduie anumite incercari, numai spre binele nostru?
Din ce vad eu ca scrieti aici, inteleg ca ati dori sa sugerati ca el ar fi mai sus pentru ca a adus banii cei multi in casa iar ea a fost mai prejos, nefiind decat o biata gospodina, deci gospodinele sunt din start inferioare. Nu se rezolva totul cu bani, in casnicie mai e nevoie ca sotul sa fie prezent, sa educe copiii, nu doar sa aduca bani, doar atat.

Totusi o iubea, interesant, in timp ce era cu altele in pat. Deci iubirea se rezuma ca aducea bani in casa, deci doar la aspectul material, dar educatia copiilor si faptul de a fi alaturi de sotie, nu prea a existat... Puteti sa condamnati o femeie ca a divortat de un barbat pentru un motiv intemeiat si si-a gasit poate un barbat care poate avea mai putini bani, dar poate era alaturi de ea si nu o insela, si poate ca ii educa si copiii?

Si puteti sa scuzati un barbat pentru adulter repetat doar pentru un singur motiv, ca aducea bani in casa? Si tot pe femeie o acuzati?

El nu avea de ce sa ii poarte pica, fiind vinovat, ar fi culmea sa ii poarte pica, singur a distrus relatia lor prin faptul ca a inselat=o.

A fi inselat cu regularitate nu e o incercare, si nu vad de ce o femeie ar trebui sa suporte inselatul doar pentru ca un barbat aduce bani in casa.
Reply With Quote