View Single Post
  #7  
Vechi 06.10.2007, 15:37:11
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

eu am doua calculatoare si televizor dar nu misca nici unul dintre copii daca nu le dau voie.La televizor in weekend 2-3 desene(ATAT)si la calc.nici macar nu-si manifesta interesul sa se uite(eu fac acest lucru:cool:)Important e ca parintele sa fie ferm,sa fie seful ,iar copilul subalternul(fiindca vad ca tendintele in educatie sunt copilul sef si parintele marioneta),copiii sa aiba alternative placute(ai mei sunt obisnuiti de la 2 ani cu plastilina,cerate,creta,tempera,ceara,lana,hartie, foarfeca,lipici,rumegus.materiale reciclabile..si toATA ziua ei cer sa faca colaje,si-au dezvoltat f.tare imaginatia,perspicacitatea.stiu.sa faca,desene,sa picteze,sa modeleze cu lut..eu nu fac altceva decat sa stau pe langa ei si sa intervin doqar atunci cand cer ajutor sau gresesc Trebuie obisnuiti cu lectii de mici( 2-3 ani) sa coloreze,sa lipeasca,dactilopictura etc,4 ani exista caiete speciale 15 minute sa stea pe scaunel sa lucreze 6 ani caiete speciale semne grafice,litere,sa citeasca..cate 20-35 min.activitatea.Daca primesc si recompense adica vizionarea unui spectacol de teatru (tot ceva educativ )nici nu vor "visa" la televizor,vor uita de spiderman(care e un surogat).Eu de pilda ii tin afara 2-3 ore,mergem la Muzeul satului,la Antipa,la muzeul Militar acolo unde le place cel mai tare ,in toate parcurile,se joaca prin iarba ,alearga.Nu e greu de loc,numai sa vrem sa luam haturile in mana sa nu ne lasam condusi de copii..sunt f.multi care cedeaza toanelor,plansului,trantitului cu fundul de pamant..sa nu credeti ca nu mi s-a intamplat si mie ca nu au incercat..dar s-au dezvatat la fel de repede .. au incercat sa ma domine,santajeze etc.Parinti autoritari(pozitiv)asta lipseste copiilor!!!!Parintii sunt principalii vinovati de lipsa educatiei!Si aici as putea continua pentru ca sunt direct implicata intr-o problema pe care o cunosc(ca educator si ca parinte).Va rog atat:aveti grija,vegheati!
Reply With Quote