View Single Post
  #43  
Vechi 21.06.2010, 13:23:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ce inseamna sa te joci cu cuvintele! Daca am spus ca este o obligatie,nu inseamna ca nu este si o jertfa si iarasi nu inseamna ca nu putem refuza sa postim,avem aceasta libertate.Eu spuneam de o obligatie derivata din ascultare fata de Biserica,care ascultare este liber asumata.
Am spus obligatie pentru cei care nu mai considera necesar postul reglementat de Biserica,nu nevointele personale.
Nu am epuizat toate sensurile care rezulta din postire,am vrut doar sa evidentiez un aspect care era in replica cu ceea ce se discuta pe forum.
A posti pentru ca asculti de Biserica nu insemna fariseism.Fariseism inseamna sa iti arati nevointele personale,dar a afirma ca faci ascultare de Biserica este ceva normal si nu ai de ce sa te mandresti cu asta.Insa acum aceasta normalitate ,ca si in alte cazuri,nu mai este normalitate pentru majoritatea ,ci pentru putini.
Imi cer iertare daca postarea mea a insemnat o critica, eu cred ca a fost doar o completare. Sunt pentru o morala existentiala, ontologica nu legalista.
Reply With Quote