View Single Post
  #22  
Vechi 06.02.2012, 14:28:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
e bine stiut ca parintele Adrian Fageteanu nu il privea cu ochi buni pe parintele Arsenie Boca, mai ales in ultima parte a vietii.
Nu cred ca este cazul sa atacam si sa lovim alti parinti care nu au fost de acord cu parintele Arsenie pentru a scoate in evidenta sfintenia parintelui.
Parintele Arsenie a fost un Sfant inca de pe pemant, asa incat el îi eclipsa pe ceilalti mari duhovnici si asta nu pentru ca era mai citit decat ceilalti, ci pentru darurile cu care a fost inzestrat de la Dumnezeu. Am sa-ti relatez o mica itamplare din viata parintelui, care mi-a relatat-o un ucenic de al lui. Ucenicul este acum preot.

Un mare duhovnic (nu dau nume pentru a da curs altor dezbinări și dispute) la o cuvântare în fața unei mulțimi a spus "Eu nu contest sfințenia părintelui Arsenie Boca, însă nu trebuia să smitească pe unii oamenii, facandu-i să creadă că traiește cu maica Zamfira". Un ucenic de al părintelui a spus din mulțime "S-au smintit cei smintiți"! Atunci duhovnicul a răspuns: "Bine, bine nu mă îndoiesc de curația părintelui, dar nu trebuia să smintească lumea".

Apoi când ucenicul s-a întors la Părintele Arsenie acesta i-a spus fară ca ucenicul să-i spună cele întamplate: "Mă, m-ai apărat în fața lui .....?. Nu trebuia mă, că, ce să faci. Eu îl înțeleg și pe el, ei nu mă pot înțelege pe mine. Pentru că, fiecare dintre noi cât i-a dat har Dumezeu, atâta are. El săracu este un duhovnic mare așa, dar el săracu nu a ajuns și nu s-a prins nici de degetul cel mic, nu ajuns nici aici (adică la degetul mic) cât mi-a dat mie Dumnezeu. Da ei nu mă pot înțelege pe mine, nici episcopi, nici preoți, nici ierarhi. Pentru mine mai bine a fost să mă vorbescă de rău oamenii decât de bine."

Last edited by ovidiu b.; 24.03.2012 at 22:52:07.
Reply With Quote