View Single Post
  #23  
Vechi 06.02.2012, 16:16:42
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
avem nevoie de un acatist, avem nevoie de o icoana, avem nevoie de rugaciuni... tara oricum e slabita, deznadejdea intra tot mai mult in oameni....
Frate,asa si bogatul din pilda i-a spus lui Avraam ca fratii lui ar avea nevoie de o minune,ca daca va invia un om din morti (anume Lazar) se vor pocai. Si i-a zis lui Avraam: "Au pe Moise si pe prooroci". Daca ar fi sigur ca descoperirea moastelor parintelui Arsenie ar fi elementul ce ar determina indreptarea romanilor si sporirea lor in credinta,poate de muuult ar fi randuit Dumnezeu sa se dezgroape. Insa avem atatia sfinti,atatea sfinte moaste slava Domnului... E cu ceva lumea mai buna? Du-te in Giulesti sa vezi trupul intreg,neputrezit,al parintelui Ilie Lacatusu. A schimbat asta cu ceva pe romani? "Daca nu asculta de Moise si de prooroci,nu vor crede nici de ar invia cineva dintre morti". Si asta a relatat-o Hristos!

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
un astfel de sfant poate tine oamenii uniti, poate aprinde acea flacara care ardea in stramosii nostri care au fost mult mai chinuiti, persecutati, ucisi...
Am spus mai sus. Ar putea si alti sfinti sa aprinda acea flacara de care vorbesti,insa uite ca nu s-a aprins. Deci problema e in alta parte...

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Oricum realizarile parintelui Boca sunt incomensurabile fata de realizarile altor duhovnici romani....
Depinde cum vezi lucrurile. Sunt altii mai mari,de care poate nici nu s-a auzit. Da,cei care au fost tainici! Aceia sunt mai mari. Dar nu-i stim noi.

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
marturii fiind sute, daca nu chiar mii..... sunt atatea volume in care oamenii povestesc minuni adevarate...
Si eu am o carte cu marturii despre Desanca Nicolai,chiar muuulte marturii,oamenii isi dau de multe ori numele complet si adresele,deci pot fi verificati. Acolo iarasi s-au petrecut minuni nenumarate,poate (si cu siguranta) mai multe decat a facut parintele Arsenie,dar in sufletul meu tot am indoieli (adica pastrez calea de mijloc,nu sunt nici pro nici contra,intocmai ca Sf. Ap. Toma cand i-au vestit cei zece ca au vazut pe Domnul).

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
SF Irodion de la Lainici, a fost canonizat doar pentru ca in timpul vietii a dus o viata smerita, si pentru ca moastele sale erau inca neputrezite...... au fost raportate doar cateva minuni...
Pai da,asta trebuie,smerenie! Si doar cateva minuni sunt stiute,cele nestiute... numai Dumnezeu le cunoaste! Si sfintele moaste gasite sunt un argument puternic iarasi.

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
si cred ca a mai existat si un oarecare scop comercial, inca o sursa de bani in vistierie...
Tu ai spus-o...

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
eu am fost si la mormant si am fost si la moastele Sfantului Irodion... e o diferenta enorma, la Prislop te incarci cu energie, de descarci de necazuri, suparari, in fiecare petala de floare de pe mormant simti cum razbate o raza de lumina.....
Daca ai simtit toate astea fiind doar la mormant. Gandeste-te ce am simtit eu cand am sarutat fizic moastele Sf. Irodion pe "viu",adica pana sa fie puse in racla,ca nici nu exista,doar ce se scosesera din pamant,si am simtit acel miros de mir,frumos,de nedescris...

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
oricum parintele o sa ramana in sufletul nostru ca sfant, indiferent daca va fi canonizat sau...... Doamne ajuta!
Deacord

Doamne-ajuta!
Reply With Quote