Subiect: experiment...
View Single Post
  #7  
Vechi 02.01.2009, 21:07:21
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit viata pe pamant, un miracol experimentat de noi

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mai exista un secret, de pot spune asa, si o spun din experienta si trairile mele , acela de a nu spune niciodata ca am invins raul din noi, ca am reusit o anumita victorie in lupta cu ispitele, tot timpul sa avem o stare de nemultumire fata de noi insine, pentru ca constinta noastra launtrica lucreaza si oare cand lucreaza ea cea mai bine si cel mai vizibil, decat atunci cand ea ne mustra, ne dojeneste, ne rusineaza, ne smereste. Ne smereste treptat, dar ne smereste si asta este cel mai important. Citind exemplu dat mai sus de interlocutorul meu, cel cu daruirea unei garoafe celui ce te tulbura. Frumos exemplu, drept de urmat, dar nu trebui nici pe departe considerat o victorie , ci un gest perfectibil, pentru ca atunci cand devi prea sigur de victoria ta, ispitele se inzeceșc si pericolul unei caderi puternice devenie la un moment dat de neoprit. Deci mare atentie la acest aspect. Nemultumirea fata de noi insine si recunoasterea neputintei noastre ne tin ancorati in prezent, in prezentul luptei noastre cu toate cele ce vin sau vor veni asupra noastra, dar neuitand nici o clipa ca fara El, nimic nu putem face, rugandu-ne neancetat si dand Slava lui Dumnezeu pentru toate, urmand Invataturile Sfintilor Parinti aur si paine Cereasca pentru sufletele noastre. Asa sa ne ajute Dumnezeu ! +
Cristi, mult adevar este in cele ce ai scris. Ca unul care am gresit, gresesc si voi mai gresi eu ma regasesc in cei care gresesc. De aceea poate, - nu am vrut sa lungesc subiectul - eu m-am bucurat mai mult de gestul celui care a primit florile si s-a retras decat de ce am facut eu. Gestul nu-mi apartine mie (eram la rand la moastele Sf. Spiridon de ziua Sfantului) ci era un gand trimis de Sf. Spiridon. Singurul lucru bun pe care l-am facut este ca nu m-am opus si am facut ceea ce Sf Spiridon m-a indemnat.
Nimic din ce am facut bine nu imi apartine. Insa, pentru tot ce am facut rau raspunderea este in intregime a mea. Si pentru ca topicul pleaca de la idea de experiment, pentru ca toti am vrea sa fim mai buni dar de multe ori ce facem, ce spunem, arata ca nu suntem nici pe departe ce ne-am propus, am spus din propriile trairi acel exemplu NU ca pe o virtute, nici ca pe un exemplu de rezolvare ci ca pe un experiment impartasit. A carui parte buna nu-mi apartine mie, ci Sf. Spiridon.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote