View Single Post
  #6  
Vechi 16.09.2011, 12:59:30
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Lumina vine de la Rasarit... Dar dupa un astfel de comentariu, aici mi se pare oleaca intuneric. Cine a tras heblu, fratilor?

Fiul lui Dumnezeu s-a facut OM si a murit ca OM, pentru a redeveni Dumnezeu. El, desi avea in sine indumnezeirea, fiind mai presus de toate fara de pacat, fizic nu era nici robot. Era un om ca oricare dintre noi in ce priveste simturile. E mult prea complicat sa explici in cateva cuvinte care a fost rationamentul lui Dumnezeu pentru care a decis sa ne ierte pacatul stramosesc si sa ne dea sansa revenirii la ceea ce a fost Adam inainde de caderea in pacat. Pana la urma fiecare dintre noi ne-am explica mult mai simplu toate astea, daca Duhul lui Dumnezeu ne-ar calauzi pasii. Dar... cu heblu tras, nici macar nu ne putem face o idee incotro e... Rasaritul!...
Imi cer iertare, dar ai spus ca a murit ca om pentru a redeveni Dumnezeu. A murit om fiind, dar a fost si Dumnezeu, fiinta fara persoana nu exista, si persoana lui Hristos a murit ca om, ramanand una din persoanele Sfintei Treimi.
Reply With Quote