View Single Post
  #6  
Vechi 27.02.2007, 08:28:20
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am cunoscut o fata, ai carei parinti erau "Martorii lui Jehova". Aceasta fata si-a gasit un prieten in afara sectei si a fost renegata de parinti, i-au inchis usa in nas. La fel au facut toti cei care o cunosteau, incat in final a ales solutia de a parasi orasul in care locuia, caci nimeni nu-i mai dadea buna ziua.
Cand am cunoscut-o era cu nervii la pamant si nu-si dorea decat sa revina la normalitate.
Comparativ cu acest caz, reprimirea in cadrul Bisericii Ortodoxe s-a facut fara reprosuri. Oamenii au revenit acasa, unde din totdeauna le-a fost locul.
martorii lui iehova este o secta fff periculoasa. Am avut ca vecini astfel de secta. Sotul meu cunoaste mai bine dedesupturile acestei secte si mi-a spus sa nu-i las sa intre in vb cu mine ca apoi nu mai scap de ei pana nu te fac sa intri in secta lor.
Si chiar am patit ceva de genul asta. Cand eram mai mica imi placea sa citesc revistele lor si am facut comanda la acea revista"Turnul de Veghe". in loc sa primesc revistele ma trezesc cu 2 persoane la usa. Si au avut tupeu sa se autoinvite in casa pt a discuta, numai ca eu nu am acceptat, dar nici revistele nu le-am primit.


Iar marturia de sus ma include si pe mine, Bogdan Mateciuc este sotul meu. Si cu adevarat a fost o minune de la Dumnezeu ca ne-am putut rupe de acele secte si ne-am putut apropia de ortodoxie. Asta o datoram parintelui Dinu Pompiliu de la Biserica Serban Voda de pe langa piata Progresu si parintelui Ieromonah Vlasie de la manastirea Neamnt. Dumnezeu sa-i binecuvanteze.
Reply With Quote